Наука

Вчені спростували думку про те, що пандемія Covid-19 привела до зростання числа самогубств у всьому світі

Перше у своєму роді дослідження показало, що в розвинених країнах і державах з доходом вище середнього число самогубств в перші місяці пандемії залишилося в основному незмінним або навіть знизилося в порівнянні з очікуваними рівнями. Хоча вчені відзначили й деякі винятки.

Image by Ryan McGuire from Pixabay

Пандемія коронавірусу сильно вплинула на психічне здоров’я багатьох з нас: не кожен зміг нормально сприймати самоізоляцію і «ув’язнення» в чотирьох стінах, хтось панічно боявся зараження, когось лякали невідомість і нібито недомовленість того, що відбувається навколо, хтось втратив близьких, багато – роботу і дохід. Фахівці резонно побоювалися, що все це призведе до зростання випадків самогубств: так, за даними Королівського коледжу психіатрів Великобританії, в 2020 році за психологічною допомогою звернулося рекордну кількість дітей і дорослих.

Однак дослідження, присвячене першим місяцям пандемії, не виявило ознак підвищення ризику самогубства – принаймні, в країнах з високим і вище середнього рівнем доходів. Судячи з усього, попередні докази зв’язку між Covid-19 і самогубствами в основному базувалися на неофіційних джерелах інформації або не враховували раніше існуючі тенденції.

Міжнародна команда вчених проаналізувала дані про випадки суїциду у 21 країні або певній галузі (16 держав з високим рівнем доходу і п’ять – з рівнем доходу вище середнього), включаючи Японію, ряд штатів США і частину Великобританії. В результаті вийшла модель тенденцій щомісячних самогубств за період з січня 2019 року по кінець березня 2020 го.

Потім дослідники порівняли прогнози моделі з зареєстрованими епізодами суїциду з 1 квітня по 31 липня 2020 року. І результати в цілому не показали ознак підвищення рівня самогубств, при цьому в 12 з 21 регіонах / країнах спостерігалося, навпаки, очевидне зниження в порівнянні з очікуваними цифрами: на 19% – Новому Південному Уельсі (Австралія), на 20% – в Альберті (Канада), на 24% – в Британській Колумбії (Канада), на 15% – в Чилі, на 51% – в Лейпцігу (Німеччина), на 6% – в Південній Кореї, на 21% – в Новій Зеландії, на 10% – в Каліфорнії (США), на 21% – в Іллінойсі (округ Кук, США), на 18% – в чотирьох округах Техасу (США) і на 26% – в Еквадорі.

«Один з наших аргументів – ізоляція: хоча вона, очевидно, створила чимало проблем з психічним здоров’ям, в деяких відносинах – особливо для сімей – змогла забезпечити деякий захист, оскільки люди були разом і, отже, могли більше підтримувати один одного», – зазначила професор Кейт Хоутон, директор Центру досліджень самогубств Оксфордського університету і співавтор дослідження, опублікованого в журналі The Lancet Psychiatry. До того ж перехід на віддалений формат навчання допоміг деяким підліткам, які до цього стикалися з цькуванням в школах.

Після обліку даних аж до 31 жовтня 2020 року штат Вікторія в Австралії, а також столиця Мексики Мехіко і Долина Темзи в Англії теж показали значне зниження числа самогубств (на 11%, 14% і 18% відповідно). Однак були винятки із загальної картини: так, у Відні виявили зростання числа суїцидів на 31% в порівнянні з очікуваним числом, в Японії – на 5%, в Пуерто-Ріко – на 29%, в Санкт-Петербурзі – на 5%, бразильському муніципалітеті Ботукату – 21%, в Перу – на 3%, в Естонії – на 6%, в Хорватії – на 9%, в німецьких містах Кельн і Леверкузен – на 11%.

«Відсутність зростання числа самогубств з початку пандемії можна пояснити різними факторами. По-перше, на ранньому етапі робився наголос на можливі несприятливі наслідки вимог про знаходження вдома, закриття шкіл і підприємств. В деяких країнах з’являлися емпіричні дані про те, що рівні депресії, тривожності та суїцидальних думок підвищувалися в перші періоди перебування вдома. Але, схоже, це не привело до збільшення числа суїцидів – принаймні, в країнах, охоплених нашим дослідженням. У деяких державах влади швидко відреагували на загрозу психічному здоров’ю. Вирішальне значення має збереження акценту доступної та якісної психіатричної допомоги. Нарешті, багато країн своєчасно прийняли ініціативи щодо фінансової підтримки, щоб пом’якшити економічні наслідки », – додали вчені.

Що стосується країн, де випадків добровільного відходу з життя стало більше, то вчені пояснюють це так: на жителів Японії міг вплинути той факт, що за час пандемії кілька публічних особистостей наклали на себе руки, та й в цілому в Країні висхідного сонця плачевна статистика по суїцидам. Пуерто-Ріко, в свою чергу, ще з 2006 року перебуває в стані глибокої рецесії, тому що існуючий і без того високий рівень бідності міг посилити економічні наслідки.

Обмеженням дослідження стало те, що його авторам не вдалося перевірити ще раз результати з поправкою на вік, стать і етнічну приналежність. Плюс в аналіз не включили країни з низьким доходом або доходом нижче середнього, а саме на них припадає 46% самогубств у всьому світі.

«Ми виявили неофіційні дані з двох країн з рівнем доходу нижче середнього – М’янма і Туніс – і однієї країни з низьким рівнем доходу – Малаві. Нам не вдалося перевірити чи використовувати їх в роботі. Однак, за оцінками, в Малаві за січень-серпень 2020 року рівень самогубств зріс на 57% в порівнянні з січнем-серпнем 2019 го, в Тунісі – на 5% в березні-травні 2020 го. У М’янмі в січні-червні 2020 року, навпаки, спостерігалося зниження на 2% в порівнянні з січнем-червнем 2019 го », – розповіли автори роботи. За їхніми словами, не варто ігнорувати і побоювання, що випадків суїциду стане більше в міру того, як економічні наслідки пандемії стануть більш очевидним.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button