Здоров'я

Корисні та шкідливі властивості кави

Кава (араб. Qahwa — збудливий напій) — тонізуючий безалкогольний напій, приготований на основі смажених зерен кави. Кава теплолюбна рослина, тому її вирощують на високогірних плантаціях. Для виробництва кави використовують два сорти кавового дерева: арабіка і робуста. За споживчими властивостями, арабіка є менш міцною, але більш ароматною, робуста ж навпаки. Тому найчастіше в продаж йде суміш цих двох сортів в різних пропорціях.

14-09-15-foto-600x375-1

Історія появи кави оповита величезною кількістю легенд. Найбільш відомою є легенда про пастуха, який помітив, як поводяться кози після того, як з’їли листя кавового дерева. Кози особливо сильно проявляли свою активність від кавових плодів. Пастух зібрав кілька ягід з дерева і спробував настояти їх у воді. Напій виявився дуже гірким і залишені кавові ягоди він кинув у багаття. Аромат диму був настільки приємний і дурманний, що пастух вирішив повторити свою спробу. Розворушивши вугілля, він дістав кавові зерна, залив їх окропом і випив напій. Через деякий час він відчув приплив сил і енергії. Про свій досвід він розповів настоятелю монастиря. Той спробував напій і на собі переконався в чудесній дії кави на організм. Для того, щоб ченці не засипали під час нічного читання молитов, настоятель всім велів пити ввечері відвар з обсмажених зерен кави. Вважається, що дана легенда відноситься до 14 ст. та її події відбулися в Ефіопії.

Широке поширення кава отримало завдяки європейським колонізаторам. Для французького короля і його підданих, масово відкриваються кофейни, кавові дерева почали вирощувати в Бразилії, Гватемалі, Коста-Ріці, Південній Індії, на острові Ява, Мартініці, Ямайці, Кубі. В даний час основними виробниками кави на світовому ринку є Колумбія, Бразилія, Індонезія, В’єтнам, Індія, Мексика та Ефіопія.

Щоб кінцевий споживач і покупець магазину http://kava-plus.com/ міг отримати кавові зерна в звичному вигляді, кава піддається цілому ряду виробничих процесів:

Збір ягід. Для поліпшення якості стиглі ягоди з дерев зривають тільки вручну або шляхом струшування.

Звільнення зерен від м’якоті. Протиральні машини знімають основну частину м’якоті, а потім у процесі ферментації звільняються зерна від усіх залишків. Очищені зерна промиваються під напором води.

Сушіння. Чисті зерна кави розкладають на бетонні тераси або спеціальні сушарки під прямі сонячні промені. Процес просушування відбувається протягом 15-20 днів. За цей період зерна перевертають близько 1400 разів, тобто кожні 20 хвилин. Також під час сушіння строго стежать за рівнем вологості зерен. Ідеально просушене кавове зерно має вологість 10-12%.

Класифікація. Механічні сита й сепаратори відокремлюють від зерен кави лушпиння, камінчики, палички, а також чорні, зелені та зламані зерна, і розділяють їх за вагою та розміром. Розділені зерна пересипають по мішках.

Дегустація. З кожного мішка кілька зерен обсмажують і заварюють каву. Професійні дегустатори визначають найтонші відмінності смаку та аромату, і на підставі їх укладення формується вартість готового продукту.

Обсмажування. У виробництві використовується чотири основних ступенів обсмаження кави. Найбільш темна кава використовується для приготування еспрессо.

Найбільш смачна і ароматна кава виходить зі свежемелених зерен, тому помел кави виробляється кінцевими споживачами. Однак деякі дистриб’ютори та постачальники кави перемелюють і фасують у фольговані вакуумні упаковки для збереження всіх якісних характеристик. У домашніх умовах зберігати каву слід в герметичній банці або упаковці без доступу повітря і вологи.

Читайте також: 

Кава використовується в приготуванні більше 500 видів кавових напоїв та коктейлів. Найпопулярнішими і всесвітньовідомими є: еспресо, американо, маккьято, капучино, Лате, глясе і т.п. Для приготування кави використовуються джезви, кавоварки і еспрессо-машини.

Корисні властивості кави

Кава володіє цілим рядом позитивних властивостей. Вона містить понад 1200 хімічних сполук. З них 800 відповідають за смак і аромат. Містить кави також понад 20 амінокислот, вітаміни РР, В1, В2, мікро- і макроелементи кальцій, магній, натрій, калій, фосфор, залізо.

Кава має сильну сечогінну дію, тому при її вживанні необхідно стежити за водним балансом і випивати не менше 1,5 літра природної води. Також кава робить невелику проносну дію.

Кава відноситься до тонізуючих напоїв, тому її вживання дає на невеликий проміжок часу приплив сил, бадьорості, поліпшення уваги пам’яті і концентрації. Кофеїн, що міститься в каві, заспокоює головний біль при мігрені і низькому артеріальному тиску.

Щоденне вживання кави може істотно знизити ризик захворювання на цукровий діабет, а також підвищити чутливість до інсуліну у людей, які вже мають це захворювання. Деякі речовини, що містяться в каві, надають відновлюючу дію на клітини печінки і запобігають розвитку цирозу. Завдяки наявності сиротина кави відноситься до напоїв, які знімають депресію.

Мелена кава широко застосовується в косметології, як очищаючий і відлущуючий засіб для ороговілої шкіри. Використовуючи його у вигляді скрабу для всього тіла, поліпшується приплив крові до верхніх покровів шкіри, тонізує її, нормалізує обмінні процеси. Використовуючи міцно заварену каву в якості маски для волосся можна надати волоссю шоколадний відтінок, зробити його більш міцним і блискучим.

Крім прямого застосування кави для приготування напоїв, вона також використовується для приготування десертів, тортів, соусів, кремів, солодких каш (манна, рисова та ін.)та інші.

Небезпечні властивості кави

Кава, приготована методом еспрессо або просто залита окропом, збільшує рівень холестерину в крові, що може призвести до розвитку серцево-судинних захворювань.

Захоплення кавою (4-6 чашок кави в день) може призвести до вимивання кальцію з кісток і, як наслідок, до їх ламкості.

Надмірна кількість випитої кави призводить до головних болів, безсоння, підвищення артеріального тиску і тахікардії. Вагітним жінкам необхідно обмежити себе у вживанні кави до однієї чашки в день, тому організм дитини виводить кофеїн повільніше і це може призвести до порушень розвитку скелета і відсталої тканини.

Дітям до 2 років кава протипоказана. Дітям більш старшого віку можна давати каву, тільки концентрація її повинна бути в 4 рази меншою, ніж у звичайній чашці. В іншому випадку кава може призвести до нервового і фізичного виснаження дитини.

Кнопка «Наверх»
Закрыть