Людина

Коронавірус викликає важкі ушкодження мозку

COVID-19 продовжує «радувати» нас побічними ефектами, від яких страждають навіть ті, хто успішно переміг хворобу

Вивчивши результати сотень енцефалограм пацієнтів, що страждали від коронавірусу, медики виявили вельми неприємну закономірність – у багатьох з них розвивалися патології мозку.

Серед безлічі серйозних симптомів COVID-19 дивні неврологічні ефекти, з якими стикаються багато пацієнтів, вважаються, мабуть, найбільш загадковими.

Раптова втрата нюху і смаку була одним з перших незвичайних симптомів, про які повідомили пацієнти з COVID-19. Крім того, медиками були описані випадки інсульту, судом і розвиток набряку мозку, тобто енцефаліту. Згідно зі звітами лікарів, деякі пацієнти з діагнозом COVID-19 також відчувають сплутаність свідомості, марення, запаморочення і труднощі з концентрацією уваги.

Протягом декількох місяців лікарі намагалися зрозуміти, як загадковий вірус впливає на мозок людини, але так і не змогли до кінця пояснити механізм його впливу. Щоб узагальнити великий обсяг розрізнених даних, два неврологи провели огляд досліджень, які вивчають, як COVID-19 порушує патерни нормальної функції мозку.

Основний акцент був зроблений на дослідження електроенцефалограм, які реєструють електричну активність в різних частинах мозку людини, зазвичай за допомогою електродів, поміщених на шкіру голови.

Серед 420 пацієнтів, у яких було зареєстровано підставу для проведення ЕЕГ, найбільш частою причиною була зміна психічного стану: близько двох третин обстежених пацієнтів випробували делірій, кому або сплутаність свідомості.

Близько 30% пацієнтів пережили напад, схожий на припадок, який спонукав їх лікаря призначити ЕЕГ. У одних пацієнтів спостерігалися проблеми з промовою, в інших же відбулася раптова зупинка серця, яка могла порушити приплив крові до мозку.

Сканування ЕЕГ пацієнтів показало цілий спектр аномалій мозкової активності, включаючи деякі ритмічні патерни і епілептичні сплески активності. Найбільш частою аномалією було т.зв. «дифузне уповільнення», тобто загальне уповільнення мозкових хвиль, що вказує на загальну дисфункцію мозкової діяльності.

У разі COVID це порушення може бути результатом широко поширеного запалення, оскільки організм підсилює свою імунну відповідь. Інша можлива причина – зниження припливу крові до мозку, якщо серце і легені слабкі.

Що стосується локалізованих ефектів, то третина всіх виявлених відхилень була зафіксована в лобній долі, частині мозку, відповідальної за логічне мислення і прийняття рішень. Лобова частка також допомагає нам регулювати емоції, контролювати свою поведінку, а також впливає на навчання і концентрацію.

«Багато людей думають, що вони захворіють, одужають і все повернеться в норму. Однак наші результати говорять про те, що у пацієнтів можуть виникати і довгострокові проблеми. Раніше ми про це лише підозрювали, а тепер ми знаходимо все більше доказів, що підтверджують теорію », – пишуть медики в своєму дослідженні.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button