Фото

Короваї: люди, що живуть на деревах

Фотограф і мандрівник Леонід Круглов побував у закритому поселення племені короваї на острові Папуа — Нова Гвінея, де спостерігав за будівництвом будинку на дереві і розмовляв про чаклунство і цивілізації.

(Всього 42 фото)

Джерело: moya-planeta.ru

Історія контактів

1. Короваї (korowai) — це папуаський народ, що живе в центрі індонезійської провінції Іріан-Джая на острові Папуа — Нова Гвінея.

2. Перші регулярні спроби налагодити контакт з короваї розпочалися в 1980-і роки голландськими місіонерами Місії реформістських церков (ZGK).

3. У 1983-1985 роках місіонерами були побудовані перші села на берегах основних річок.

4. У селищах розташовувалася церква, школа і ряд типових будиночків. Майже відразу ж почалися проблеми. Між кочівниками, що вийшли з лісу, і які звикли жити в ізоляції на значному видаленні один від одного, відбувалися постійні сутички.

5. Територія була «закрита» для відвідувань іноземців через загрозу нападів.

6. Вперше ми побували на території племені в 1997 році, отримавши спеціальний «сурат ялан» — дозвіл на відвідування закритих територій.

7. Моїм провідником був індонезійський торговець і колекціонер первісного мистецтва. Ми дісталися до селищного центру Сеннго і звідти на човні-довбанці з мотором піднімалися у верхів’я річок, де жили племена комбаї та короваї.

8. За кілька днів, що наш човен йшов вгору за течією, ми відвідали кілька селищ, влаштованих місіонерами. Причину, чому люди, що народилися в лісі, досить охоче виходили жити в ці селища, я зрозумів не відразу.

9. До цього багато століть ліс приховував короваї від агресивних сусідів-асматів — знаменитих мисливців за головами. Ліс давав їм їжу, і короваї навчилися будувати будинки в кронах найвищих дерев.

10. Життя в селищах була значно легше, ніж виживання в болотистому, повному небезпек лісі. Вже тоді деякі люди похилого віку добре розуміли те, що потрапляють таким чином у залежність від поставок продуктів харчування, одягу. Ми опинилися в тих місцях якраз тоді, коли весь процес тільки починався.

11. Перша зустріч з короваї продовжилася дуже недовго — всього три дні. Мене вразили їх реакції на наш одяг, ліхтарі, залізні предмети і на відображення у дзеркалі. Це були реакції первісних людей.

Пошук останніх лісових кочівників

12. У наступні роки, налагодивши дружні стосунки з місіонерами з гірських — цивілізованих — папуаських племен (вони також були навчені для роботи з лісовими — дикими — племенами папуасів), я отримав можливість повертатися в ці місця і досліджувати віддалені від річок лісові райони.

13. Тут ще кочували останні групи «неконтактних» племен короваї. Так я знайшов клан Вунінгі (фото, де я сиджу з вождем).

14. Вождь племені вважав, що їм не можна жити в селищах місіонерів і брати які-небудь предмети цивілізації. Вунінгі розповів мені дивовижні речі з життя племені.

15.

16.

Чаклунство і канібалізм

17. Так, у короваї існує власна розвинута релігійна система, в якій головне місце займають міфи про створення світу «маленьким, як миша» духом-творцем, який розділив на частини міфічну свиню Фаюль і таким чином створив весь всесвіт. Чаклунство в племені дуже розвинене, як і контакти з світом мертвих (світом сновидінь). Сюди можна проникнути за «сутінкової стежини».

18. За своє життя Вунінгі так чи інакше був присутній при трьох випадках канібалізму. Два рази з’їли ворогів, захоплених в локальних битвах (він був тоді ще маленьким хлопчиком), і один раз — чаклуна, щоб розділити на всіх його «якості» після місцевого суду над ним.

19. Виявилося, що деяких чаклунів визначають як такі, що несуть шкідливу магію, а якщо шкоду сім’ї або клану доведено, такого чаклуна ритуально з’їдають. Тому вдома і дахи будинків короваї повні магічних предметів, покликаних відганяти злих духів і притягувати мисливську та іншу удачу, а ритуальний стовп у центрі будинку взагалі може чіпати тільки господар будинку.

20.

Що їдять, як виживають

21. Короваї розуміють свою родову лісову територію як центр світу. Далі йде «великий ліс» і «велика вода». Тому прибуття сюди чужинців з залізними предметами і шумом моторів сприймалося ними як кінець світу.

22. На своїй території вони роблять вирубки в джунглях і садять там бананові пальми, ставлять пастки на диких свиней і казуарів (страусів), їдять майже всі види комах і змій, відмінно вміють ловити рибу і птахів. Але головним істотою, що дає їм життя, вони вважають пальму саго і гусінь, що живе в її повній крохмалю серцевині, — личинку пальмового жука. Пальма — це божество, а поїдання личинок на святах личинки саго — свого роду первісне причастя.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

31.

32.

33.

34.

Як короваї будують будинки

35. Під час чергової експедиції в 2010 році я мав можливість спостерігати весь цикл будівництва нового будинку на дереві. Глава лісовий сім’ї Воні скликав родичів з навколишніх сіл, і разом вони побудували новий будинок за п’ять днів.

36. Новий будинок розташувався на висоті приблизно 40 м над землею. Це безпечна висота (тут все ще бояться нападів з боку сусідніх племен), і звідси, з крони дерева, добре спостерігати за польотом райських птахів.

37.

38.

39. Потім були два дні бенкету з нагоди нового будинку, і Воні зумів добути для цього бенкету «велика м’ясо» — велику лісову свиню. А з заздалегідь поваленого стовбура великої пальми саго було видобуто безліч личинок.

40. Воні розповів мені, що бував у селищі, де люди живуть один в одного на голові» і що там вже ясно чути шум від працюючих бульдозерів.

41. Уряд Індонезії активно веде освоєння своєї найбільш дикої провінції. Все як у фільмі «Аватар» — тільки фінал цієї історії поки невідомий.

42.

Натхнення: bigpicture.ru

Кнопка «Наверх»