Всесвіт

Сліди життя на Венері виявилися земного походження

Людство невпинно в своїх пошуках слідів позаземного життя, але найчастіше приймає бажане за дійсне, наприклад вироблений живими організмами газ в атмосфері Землі за свідчення присутності життя на Венері. Дослідження опубліковано в журналі Geophysical Research Letters.

скрін відео youtube.com

Ми постійно шукаємо докази того, що не самотні у Всесвіті, і в першу чергу досліджуємо найближчі до нас планети і їх супутники. Дотепер астрономи розшукують сліди життя, сучасної або давно вимерлої, на Марсі, розглядають можливість її існування на Європі, не виключають заселеності Енцелада.

Не оминули ці пошуки стороною і Венеру: хоча світ, де над розпеченою землею пливуть кислотні хмари, виглядає далеким від опису «придатний для життя», в 2020 році астрономи повідомили про присутність в атмосфері Венери фосфіну, який на Землі виробляється анаеробними екосистемами. Його концентрація виявилася невелика, але знахідка підстьобнула концепції «атмосферного життя», яка ширяє над розігрітій до 470 градусів поверхнею планети.

Однак перш ніж говорити про можливість життя, варто перевірити ще раз наукові дані — і міжнародна група дослідників з США і Німеччини скористалася для цього унікальною спостережною платформою: стратосферною обсерваторією ІЧ-астрономії (SOFIA).

Ця обсерваторія, як випливає з назви, знаходиться в стратосфері, на висоті 12-14 кілометрів над Землею. Завдяки цьому SOFIA розташована вище більшої частини земної атмосфери, що значно зменшує ймовірність отримання фосфінового сигналу із земних джерел. За допомогою приладу GREAT з високим спектральним дозволом вчені протягом трьох спостережних польотів збирали спектроскопічні дані в далекому інфрачервоному діапазоні на висоті 75-110 кілометрів над поверхнею Венери.

Результати виявилися однозначні: ніяких слідів фосфіну в атмосфері Венери виявлено не було, так що, навіть якщо він і присутній на цій планеті, його концентрація в кращому випадку становить 0,8 частки на мільярд. Ймовірно, результати попередніх досліджень спотворив фосфін земного походження, який в незначній кількості присутній в атмосфері нашої планети.

Поки єдина надія все ж виявити на Венері сліди життя — отримати результати дослідження атмосфери планети зондом DAVINCI+, який NASA збирається запустити в кінці поточного десятиліття. А до тих пір сподівається зустріти позаземні форми життя залишається тільки чекати.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button