Всесвіт

Свідоцтва кліматичних змін на Червоній планеті

Марс “не зовсім мертвий” в кліматичному сенсі. До цього висновку прийшли астрономи, вивчивши свіжі знімки, зроблені обладнанням зонда MRO. На них вдалося виявити сліди того, що льодовики, розташовані в середніх широтах, в останні 2 млн років періодично рухалися.

3-31-01-2015-600-407

Марс, судячи з усього, не виправдав наявну в нього репутацію мертвої планети, де вже мільярди років не відбувається ніяких кліматичних змін. Це підтверджує співробітник Брауновського університету в США Джеймс Хед. Він зазначив, що, ймовірно, кліматичні цикли на поверхні Марса досі мають місце.

Читайте також: Curiosity: раніше клімат Марса був іншим

Знімки Марса, отримані камерою зонда MRO, довгий час ретельно вивчаються. Астрофізики шукають на них сліди, залишені потоками води, льодовиками або магмою. Їх цікавлять свідоцтва будь-якої активності, геологічної якої-небудь кліматичної, можливої на планеті. Такі дані, у разі їх отримання, стануть підтвердженням теорії, згідно з якою на Марсі повинні спостерігатися мінливий клімат і залишкові геологічні процеси, пов’язані з охолодженням і стисненням надр планети.

2-31-01-2015-600-340

На думку експертів, нахил осі небесного тіла щодо його орбітальної площині повинен змінитися з часом під впливом двох супутників, Фобоса і Деймоса, що мають великі розміри. А це повинно викликати кліматичну і геологічну активність.

[ads2] У 2013-му Хед і його колеги знайшли перші свідчення можливості кліматичних змін на Марсі в не віддаленому минулому. Група вивчала “двоярусні кратери” і з’ясувала, що причина виникнення таких двошарових воронок – падіння метеоритів на льодовики, які покривали в минулому середні широти планети. Цей факт дозволив астрофізикам прийти до висновку, що сліди змін клімату можуть бути приховані і в інших формах рельєфу Марса.

Увагу приділили руслам та ярам, які у великій кількості присутні на схилах марсіанських кратерів. Раніше їх вважали слідами, залишеними періодичною появою води, що виникала від танення льоду під поверхнею марсіанського ґрунту. Сьогодні ця точка зору заперечується планетологами, схильними вважати, що ці сліди на кратерах з’явилися від випаровування замороженої вуглекислоти.

1-31-01-2015-600-340

Група Хеда отримала і вивчила знімки майже 500 таких ярів, існуючих в середніх широтах планети. Майже всі вони, як виявилося, мають сліди ерозії, а деякі з них діляться на частини іншими ярами, що з’явилися пізніше. Інші канали частково покриті ґрунтом – інструменти MRO показали в ній великий вміст водяного льоду. Ці результати дають планетологам підставу вважати, що у відносно недалекому минулому льодовики Червоної планети багаторазово відступали і наступали. Найдавніші канали, досліджені планетології, були не старші двох мільйонів років.

Читайте також: На Марсі виявили можливі сліди життя

Наявність водяного льоду є свідченням хибності теорії, згідно якої яри, якими поцятковані схили кратерів, утворилися через випаровування вуглекислоти. Про це заявив Хед.

Натхнення: innoros.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button