Здоров'я

Креатин в професійному спорті і бодибілдінгу

Біда багатьох спортсменів, які бажають випробувати на собі чергові новинку “спортивної хімії” – це відсутність науково обґрунтованої інформації. В своєму щирому бажанні удосконалити тренування такі споживачі легко стають мішенню недобросовісної реклами, яка щороку “створює” нові препарати-”хіти”. В кращому випадку ці “метелики-одноденки” виконують одну-єдину функцію: викачують гроші з кишені легковірного. У гіршому ж випадку – можуть принести й шкоду.

З креатином справи обстоять зовсім не так.

Креатин в професійному спорті і бодибілдінгу

Історія наукового вивчення креатину налічує багато десятиліть та накопичено солідний банк інформації по даній речовині. Отже, можна робити висновки не на основі базікання шарлатанів, а на основі наукових досліджень. Зокрема, вже в 1926 році було експериментально доведено, що введення креатину в організм стимулює збільшення маси тіла, викликаючи затримку азоту та води.

Але пройшло аж 55 років, поки креатин почали вивчати для використання у спорті. Чому? Тому що спорт став повністю професійним, результати наблизилися до межі фізіологічних можливостей людини, і для їх досягнення стали залучати всі можливі методи. Адже спорт приносить рекламні прибутки, тому за результат іде боротьба, в тому числі і боротьба з допомогою хімічних речовин.

Читайте також: Стародавні люди були сильніші від сучасних спортсменів

Чи означає це, що креатин є допінгом? Ні, цю речовину не відносять до допінгів ні офіційно, ні фактично. Адже це амінокислота, тобто речовина, що є природньою для організму людини. Потрапляючи в організм, креатин призводить до підвищення фосфокреатину в м’язах та до певного збільшення швидкісно-силових показників.
Проте, науково доведено (П.Грингев), що з кожних 10 спортсменів у 3-4 не було відмічено ні покращення швидкісних, ні силових показників, ні збільшення м”язової маси тіли.

Справа в “біодоступності” креатину. Адже ця речовина просто у шлунку може перетворюватись в креатинін – тобто у шлак, відходи. Тим же П.Грингев 1996, А. Алмада, 1995 доведено, що накопичення креатину у м’язах найкраще відбувається в періоди підвищення в крові інсуліну, тобто через півгодини після їжі, особливо – після споживання вуглеводів. Отже, розчинення препарату креатину у соках тощо і прийом їх з десертами – збільшує вірогідність того, що речовина подіє ефективніше. Також цьому сприяють фосфати, а отже, комбіновані препарати креатину з ними діють ефективніше, а отже, вони є економічно доцільними, якщо порівняти креатин на прайс юа і вибрати потрібний продукт.

Нові препарати, що містять декстрозу (вуглевод), таурин та фосфати, а також іноді ліпоєву кислоту – на даний момент є найбільш ефективними. Експерименти, проведені в ряді університетів на спортсменах-добровольцях університетського рівня, показали, що приймання креатину з комплексом вищевказаних речовин підвищують рівень фосфокреатину в крові у 6 разів більше, ніж інші препарати креатину. Паралельно зареєстровано зріст показника вистрибування (тобто ріст швидкісно-силових якостей), та ріст “сухої” м’язової ваги.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button