Технології

Вертикальні ферми захоплюють міста, тунелі і навіть пустелі

У найближчому майбутньому багато країн зіткнуться не лише із зростанням населення, але й з браком орних земель. Наприклад, Китай, Сінгапур і ОАЕ вже експериментують з вертикальними гідропоними фермами, які не потребують ґрунту. Багато компаній також розробляють системи аквапоніки, які об’єднують у собі рибне господарство та город.

1. Магазини

Багато магазинів в останні роки почали вирощувати листову зелень «не відходячи від каси». Такий підхід вигідний з кількох причин. По-перше, продукція не псується у процесі транспортування, а по-друге, покупців простіше залучити, якщо показати їм зелені грядки. Американська торговельна мережа Target навесні 2017 року почала тестувати вертикальні гідропонні ферми у своїх філіях. Системи вирощування листових овочів і трав для Target розробили фахівці з Медіалабораторії МТІ і дизайнери компанії Ideo. В майбутньому торгова мережа планує вирощувати на території магазинів картоплю, буряк і кабачки.

З гідропонікою експериментує і меблевий гігант IKEA. Спільно з данським дизайнерським бюро SPACE10 компанія розробила гідропонні установки, які підходять як для магазинів, так і для дому.

2. Пустелі

Деякі арабські країни, які покладаються переважно на доходи від нафти, поступово починають досліджувати нові ресурси і відкривати нові економічні моделі. Такий підхід повинен допомогти їм у майбутньому, коли доходи від нафти почнуть падати. Саудівська Аравія спільно з американським стартапом AeroFarms побудувала першу на Середньому Сході аеропонну ферму, якій не потрібна ні вода, ні ґрунт. Рослини на фермі, розташованій в місті Джідда, отримують поживні речовини від випарів.

Також Саудівська Аравія отримує 15% помідорів за рахунок гідропонних ферм компанії SunDrops Farms, які працюють від енергії сонця. Невелику кількість води, необхідну для рослин, співробітники ферми отримують з Перської затоки. За допомогою сонячного нагріву опріснюють воду, а потім використовують для догляду за рослинами.

Наприкінці грудня в Дубаї відкрилася перша вертикальна ферма. Гідропонна система від Badia Farms виробляє 18 видів листових овочів і не потребує пестицидів.

3. Міста

Багато компаній створюють контейнерні ферми та інші портативні системи вирощування овочів, які можна поставити в жвавому районі міста. Компанія Farm 360 обладнає гідропонні грядки на території складу. Її ферми використовують на 90% менше води, ніж традиційні господарства, а також отримують всю електроенергію від поновлюваних джерел. Farm 360 поставляє свої овочі в найближчі продуктові магазини. Ще один плюс міських ферм — це робочі місця для жителів окремих районів.

Ферми нового типу допомагають і тим регіонам, які опинилися в ізоляції. З 2010-х років ООН встановлює на дахах в секторі Газа (Палестина) аквапонні міні-ферми. Всього до цього часу обладнано більше 200 таких установок і їх кількість продовжує зростати.

4. Під землею

Так як вертикальним фермам не потрібне природне освітлення, вони можуть розташовуватися в будь-яких закритих просторах, навіть під землею. У Франції стартап Cycloponics побудував міську ферму на території занедбаної підземної парковки. Тепер там ростуть гриби та овочі. Гриби відносяться до категорії аеробів — вони мають потребу в кисні і, в той же час, виробляють CO2, який необхідний рослинам.

Проте, перша підземна ферма з’явилася в Лондоні. Growing Underground розташувалася в тунелях часів Другої світової війни і зайняла 2,5 акри. На фермі пророщують горох, а також вирощують гірчицю, кінзу, петрушку, селеру, редис і рукколу.

5. На воді

Барселонське дизайн-бюро Forward Thinking Architecture розробило концепт плавучої ферми на сонячній енергії. Вона складається з модулів розміром 200 на 350 м з трьома ярусами. Внизу розташовуються відсіки для опріснення морської води та вирощування аквакультур, а нагорі — гідропонні грядки. Система отримує енергію від сонячних панелей, а також збирає дощову воду. Дизайнери підрахували, що в рік один модуль буде виробляти 8152 тонни овочів і 1703 тонни риби.

Американська компанія Greenwave створила систему для одночасного вирощування їстівних водоростей і морепродуктів. Морські ферми — в Нової Англії (США) їх вже 14 — не вимагають добрив, виробляють масу білка і вловлюють вуглекислий газ. Розробка компанії увійшла в топ-25 найкращих винаходів 2017 року за версією журналу Time.

6. В будинку

Багато компаній створюють домашні міні-ферми на основі гідропоніки і аквапонікі. У жовтні минулого року IKEA показала прототип гідропонної ферми Lokal для вирощування листових овочів у домашніх умовах. Обладнані світлодіодами вертикальні грядки виробляють у три рази більше врожаю, ніж традиційні ферми, використовуючи при цьому на 90% менше води. Американський стартап Replantable представив домашній міні-город Nanofarm, який самостійно вирощує врожай без участі людини.

Суспільство поки що сприймає продукцію з вертикальних ферм скептично. Багато хто побоюється, що вирощені без природного світла і ґрунту рослини будуть несмачними і неякісними. Однак виробники гідропонних і аквапонних систем запевняють, що їхні овочі і зелень набагато смачніше, ніж продукти в більшості супермаркетів. За прогнозами Guardian, в 2018 році скепсис поступово поступиться місцем цікавості, а вертикальні ферми стануть однією з найбільш перспективних технологій року.

Натхнення: econet.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button