Земля

“Криваве озеро” в Ірані: дивна природна аномалія (фото)

Іранське солоне озеро Урмія змінило свій колір. На супутникових знімках, зроблених NASA в 2016 році, воно нагадує гігантську калюжу крові.

Озеро Урмія, NASA Earth Observatory

Безстічне солоне озеро Урмія розташоване на Вірменському нагір’ї на північному заході Ірану. Озеро витягнуте з півночі на південь. Його максимальна довжина – близько 140 км, ширина — близько 40*55 км, площа коливається від 5200 до 6000 км2. Середня глибина-5 м, Максимальна — до 16 м.

Колись це було найбільше озеро Близького і Середнього Сходу, але тепер воно знаходиться на межі зникнення. Результати супутникових знімків показали, що озеро позбавляється за рік близько 220 квадратних кілометрів. Таким чином, за останні 14 років воно втратило майже 70% площі своєї поверхні.

Урмія по суті повторює долю Аральського моря: через глобальне потепління, а також господарську діяльність, води в нього надходить все менше, а наявна стрімко випаровується. Це призводить до збільшення концентрації солі, що в свою чергу змушує мікроорганізми, що мешкають у воді, «червоніти».

За даними фахівців Національного управління з повітроплавання і дослідження космічного простору (NASA), за зміну кольору озера відповідальні зелені водорості дуналіелла (Dunaliella). Ці мікроорганізми мешкають в солоному середовищі і при звичайних умовах ніяк себе не проявляють. Але у випадках, коли концентрація солі зростає, водорості під дією інтенсивного світла виробляють в своїх клітинах захисні каротиноїди. Ще одним винуватцем є бактерія Halobacteriaceae, що випускає в насиченій солоній воді пігмент бактеріородопсин.

Водойми змінюють свій колір по всій планеті. Червоним на якийсь час може стати і така повноводна річка, як Ніл, і таке холодне місце, як льодовик Тейлора в Антарктиді. Однак у випадку Урмії фахівці дають невтішні прогнози: з урахуванням кліматичних тенденцій умов для одужання озера немає.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments