Наука

Куріння обігнало фінансове становище щодо впливу на тривалість життя

Як показав аналіз, курці не тільки мали менше грошей, але і вмирали швидше. Після 65 років смертність серед тих, хто курив, виявилася більш ніж в три рази вищою, ніж серед тих, хто ніколи не курив.

Куріння виявилося на першому місці серед інших 57 економічних, поведінкових, соціальних і психологічних факторів, що впливають на тривалість життя, показало дослідження вчених з Джорджтаунського і Каліфорнійського університетів (США). Результати їх роботи представлені в журналі JAMA Network.

Взагалі, автори дослідження вивчали, наскільки на довголіття впливають накопичені гроші. Це питання залишається спірним: як часто припускають медики, багатство сприяє збільшенню тривалості життя, водночас багато економістів вважають, що, навпаки, рівень доходу залежить від здоров’я. Наприклад, серйозне захворювання може перешкодити фінансовому успіху, а рахунки за надання медпослуг б’ють по кишені.

Вчені розглянули дані дослідження Midlife in the United States (MIDUS), в якому брали участь англомовні жителі Сполучених Штатів від 20 до 75 років: середній вік — 46,9 року, 36% — до 40 років і молодше, 3318 (52,5%) — жінки, 5709 (90,3%) — білі. Аналіз почали в 1995-1996 роках, потім до кінця весни 2013-го спостерігали за смертністю респондентів. Більше семи тисяч осіб пройшли телефонне опитування, 6325 (89%) також заповнили анкети поштою.

Дохід оцінювали на основі чистих активів респондента і його партнера. Серед інших вивчених показників були рівень освіти, професійний соціально-економічний індекс, вік, стать, раса, сімейний стан, хронічні хвороби та статус куріння.

“Не було жодних доказів того, що нерівність у добробуті залежить від віку, але ми виявили непропорційні ризики для багатьох інших показників соціально-економічного статусу. Тому ми оцінювали залишені моделі окремо для смертності до і після 65 років. У межах цих вікових інтервалів не спостерігалося непропорційних ризиків для жодної з коваріат. На основі двох моделей смертності у віці молодше і старше 65 років ми побудували графіки ймовірності виживання від 25 до 65 років і від 65 до 85 років відповідно. У фінальному наборі скорегували всі потенційні спотворюючі фактори”, – пишуть автори роботи.

До 31 травня 2013 року померли 1000 учасників (15,8%). Хоча рівень смертності знижувався в міру зростання накопичених активів, зв’язок була нелінійним. Перші 50 тисяч доларів опустили рівень смертності на 22%, тоді як наступні 50 тисяч корелювали вже зі зниженням на 17%, а ще 50 тисяч — з 5%.

“Ми не бачили суттєвих відмінностей між групами зі статками від 50 000 до 299 999 доларів. Однак у тих, хто мав у своєму розпорядженні 300-499 тисяч доларів, рівень смертності виявився на 41% нижче, ніж у учасників, що мали всього від 200 000 до 299 999 доларів. Понад 500 тисяч доларів багатства не приносили “дивідендів” в рівні смертності (тобто відмінності між трьома верхніми категоріями багатіїв, що включають всіх тих, хто мав не менше 300 000 доларів, були незначними)”, — розповіли вчені. У підсумку вони вивели чотири групи фінансового становища: борги або відсутність активів, до 50 тисяч доларів, від 50 тисяч до 300 тисяч доларів, а також від 300 тисяч.

Імовірність дожити до 25-75 років була на 20% нижче для тих, у кого не було ніяких накопичень (66%), ніж для учасників зі статком не менше 300 тисяч доларів (86%). Також вчені виявили різницю в 31% в шансах дожити до 65-85 років між тими, хто не мав активів (40%), і тими, у кого було не менше 300 тисяч доларів (71%).

Хоча багатство явно мало значення, зв’язок куріння з тривалістю життя виявилося сильнішим, ніж для будь-якого вивченого показника. Так, рівень смертності з поправкою на демографічні дані серед курців був більш ніж в три рази вищим після 65 років в порівнянні з тими, хто ніколи не мав цю шкідливу звичку (до 65 років — в 2,02 рази).

“До 65 років відмінності у виживаності в залежності від наявності куріння в анамнезі були лише трохи значніше, ніж відмінності в доходах, але в більш старшому віці різниця стала куди помітніше. Так, різниця в ймовірності дожити до 65-85 років між нинішніми курцями (ймовірність-24%) і ніколи не курили (66%) дорівнювала 42%, тоді як між найбіднішими і найбагатшими категоріями — 31% (40% проти 71%)», — заявили дослідники. До слова, респонденти, які курили, мали менше грошей.

Вчені також підтвердили, що важка хвороба знищує багатство: госпіталізація протягом останнього року корелювала з підвищеною смертністю, а дорога госпіталізація негативно позначалася на добробуті респондента. Крім цього, зв’язок між фінансовим становищем і тривалістю життя можна було пояснити іншими факторами: одружені люди, як правило, були багатшими і демонстрували більш низьку смертність, ніж ті, хто не перебував у шлюбі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button