Наука

Кишкова мікрофлора дозволяє різним людям витягувати з їжі різну кількість енергії

Навіть споживаючи однакову кількість калорій, одні люди можуть накопичувати надлишкову вагу, а інші залишаються досить стрункими. Можливо, справа в їх мікрофлорі: у деяких вона діє «занадто» ефективно, витягуючи максимум з тієї ж кількості їжі.

Бактерії роду Bacteroides дозволяють організму отримувати максимум поживних речовин, створюючи умови для розвитку ожиріння / ©CDC, V. R. Dowell, Jr.

Симбіотичні мікроби, що населяють товстий кишечник, грають величезну роль в життєдіяльності і стані нашого організму. Ці бактерії можуть визначати ефективність прийому ліків і тяжкість перебігу Covid-19, розвиток хвороби Альцгеймера і навіть настрій. Нова робота вчених з Копенгагенського університету показала, що кишкова мікрофлора може впливати на статуру, витягуючи різну кількість енергії з їжі. Стаття про це опублікована в журналі Microbiome.

Хенрік Рогер (Henrik Roager) і його колеги зібрали проби фекалій у 85 добровольців — жителів Данії з подібним режимом харчування. З цих зразків вчені виділили напівпереварені залишки їжі і з’ясували її енергетичний вміст, а також визначили видовий склад мікробів, на які припадає чимала частина цих виділень. Автори дослідження виявили, що близько 40 відсотків учасників експерименту витягували істотно більшу частину енергії зі з’їденого і вага членів цієї групи був в середньому на 10 відсотків більше.

На думку вчених, це може вказувати на досі недооцінений механізм розвитку ожиріння, пов’язаний не з їжею, яку споживає людина, і не з особливостями самого організму, а з набором бактерій, що населяють його кишковий тракт. Найбільшу ефективність в добуванні енергії — і схильність до накопичення надмірної ваги – продемонстрували добровольці, в мікрофлорі яких домінували Bacteroides. Носії мікрофлори інших типів, де левова частка припадала на бактерії Ruminococcaceae або Prevotella, переварювали їжу трохи гірше і в середньому важили менше.

Те, наскільки повно виділяються поживні речовини, залежить і від швидкості їх руху через шлунково-кишковий тракт. Термін може коливатися в межах 12-36 годин, і Хенрік Рогер з співавторами також виміряли його в учасників експерименту. Спочатку вчені припускали, що чим довше відбувається переміщення їжі, тим глибше вона перетравлюється. Але в результаті вони виявили зворотну залежність.

У носіїв мікрофлори, що відрізняється великою чисельністю Bacteroides і високою ефективністю вилучення енергії, рух їжі займало в середньому менше часу. Чому це відбувається, поки не ясно. Однак нова робота показує, що склад кишкової мікробіоти робить куди більший вплив на ефективність перетравлення їжі, ніж фізіологічні особливості організму.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button