Наука

Кишкова мікрофлора погано відновлюється після антибіотиків

Через пів року після курсу антибіотиків бактерії кишкової мікрофлори відновлюють чисельність, але не склад.

Сьогодні ми знаємо, що трильйони бактерій, які населяють наш кишечник, відіграють життєво важливу роль у роботі травлення та імунітету, а можливо, і деяких інших систем організму. Однак вивчена вона недостатньо, і медики навіть не знають деталей реакції кишкової мікрофлори на лікування пацієнта антибіотиками. Цьому присвячена нова робота датських і китайських дослідників, опублікована в журналі Nature Microbiology.

Image by Jerzy G?recki from Pixabay

Олуф Педерсен (Oluf Pedersen) з колегами з Копенгагенського університету та Інституту BGI в Шеньчжені вивчили динаміку стану кишкової мікрофлори у 12 добровольців до і після прийому широкого спектру антибіотиків. Спостереження показали, що склад її приходить в норму лише через приблизно пів року після такого лікування — і далеко не повністю. Деякі види бактерій зникають з її складу, а інші — не завжди корисні для самого організму — закріплюються тут.

Експерименти проводили на повністю здорових чоловіках і на зовсім невеликій вибірці, так що їх важко назвати остаточними, але, мабуть, загальний напрямок того, що відбувається, результати вказують вірно. Добровольці отримували коктейль з популярних у медицині препаратів, що застосовуються проти різних бактеріальних інфекцій, у тому числі резистентних (меропенем, гентаміцин тощо). Після чотирьох днів прийому вчені спостерігали, за їхніми словами, «процес знищення, часткового виживання, поступового відновлення і закріплення мікробних спільнот кишечника».

Проби калу для встановлення складу і чисельності кишкової мікрофлори брали безпосередньо після прийому антибіотиків, а також кілька днів і пів року по тому. У першому випадку відзначалося “знищення і часткове виживання”: чисельність бактерій різко впала, але деяким вдалося зберегтися. До шести місяців їх кількість знову було майже нормальною, але склад вже не відрізнявся колишньою різноманітністю і змінився.

Серед мікробів зникли дев’ять з колишніх видів, але виявилися нові — очевидно, пережили обробку антибіотиками у вигляді неактивних стійких спор і скористалися появою вільних ніш для життя. Все це, на думку авторів, ще раз говорить про те, з якою обережністю варто застосовувати лікування антибіотиками.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button