Технології

Легко нанести, легко змити: розчинний тіоефірний гідроґель для “закриття” ран

Легко нанести, легко змити: розчинний тіоефірний гідрогель для "закриття" ранЯк чинити зі свіжими ранами? Швидко і ефективно “закрити” їх, щоб уникнути втрати крові і не пустити в організм небезпечні мікроби. А потім, в лікарні або травмпункті, пов’язку (чи інше герметизуючий засіб) необхідно зняти – але цей процес часто загрожує додатковими ушкодженнями.

Американські вчені описали в журналі Angewandte Chemie новий гель для закриття ран. Його “фішка” – розчинність в природних умовах.

Рани, отримані під час бойових дій або в далеких від цивілізації районах нерідко можуть бути оброблені тільки через багато годин. У таких ситуаціях і стане в нагоді система тимчасового закриття ран. Що потрібно від подібної системи?

1. Зупинити кровотечу на кілька годин.
2. ” Приклеїти” до тканини.
3. Зручно накладатися.
4. Легко зніматися лікарем або медсестрою, щоб хірург міг обробити рану.

Жодна з нині існуючих систем не задовольняє всім цим вимогам. Витягання коагулянтів і перев’язувальних засобів вимагає розривання або хірургічного втручання – а від цих процедур рана тільки збільшується.

Бостонські вчені розробили систему закриття ран на основі синтетичного біосумісного ґелю, який відповідає всім перерахованим вище умовам. Частинки ґелю поперечно пов’язані розгалуженими тіоефірами – а розчиняється гель за допомогою тіол-тіоефірного обміну. Тіоефірні зв’язки вступають в реакцію з аніонами меркаптіди (солі тіолової кислоти), і виходять нові тіоефіри і меркаптіди. Перевага цієї реакції в тому, що вона проходить у водному середовищі в природних фізіологічних умовах. Якщо на тіоефірний ґель нанести цістеінметиловий ефір, тіоефірні містки швидко розриваються, і гель розчиняється.

Рани можна обробити, просто змішавши і наклавши дві вихідних речовини. Ґель утворюється за кілька секунд, приклеюється до шкіри і залишається неушкодженим кілька діб (!). Гель вбирає кров та інші рідини, що випливають з рани. Обробка цістеінметиловим ефіром за півгодини знову ” відкриє” рану.

Для перевірки ефективності ґелю вчені взяли яремну вену бика, наповнили її штучним розчином і проткнули. Накладення ґелю повністю закрило рану і зупинило “кровотечу”; коли гель був знятий, розчин потік знову.

Натхнення: nauka21vek.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button