Земля

Лід віком 800 000 років знайшли в Антарктиці, але це не межа

Вчені Британської антарктичної служби дали інтерв’ю Інформаційній службі спільноти з досліджень і розробок Євросоюзу. Вони розповіли, як вивчають лід Антарктиди.

Антарктида настільки холодна, що сніг, який випадає на континенті, накопичується там рік за роком. В результаті, місцями утворюються крижані покриви товщиною більше 3 км. Є припущення, що для того, щоб знайти найдавніший лід, потрібно копнути ще глибше. Так можна дістатися до дна і знайти зразки на самому дні, які «застрягли» там мільйони років тому.

В ході недавнього інтерв’ю на сайті CORDIS (інформаційна служба спільноти з досліджень і розробок Євросоюзу) співробітник Британської антарктичної служби Сполученого Королівства повідомив, що в рамках проекту EPICA вони витягли крижані керни віком близько 800 000 років, і зараз готуються до буріння в районі глибиною близько 2 850 м.вік льоду там може бути 1,5 млн років.

“Знайти найстаріший лід трохи складніше, ніж просто бурити все глибше, — пояснюють вчені. – Причина в геотермальному теплі, яке розтоплює дно товстого крижаного покриву».

Це і обмежує вік льоду, який вчені можуть знайти поблизу корінних порід. Найстаріший лід, виявлений раніше в Антарктиді, утворився близько 4 млн років тому. Примітно, що його знайшли біля поверхні.

“Уявіть собі шар льоду, що повільно стікає до краю континенту, який стикається з гірським хребтом, — додають дослідники. – Це змусить лід піднятися вгору, де він, зрештою, знову з’являється на поверхні. Ми називаємо ці області “блакитним льодом”, їх вік може становити мільйони років”.

Однак дуже важко точно визначити вік і цього льоду. Більш того, ці регіони не дають можливості заглянути в далеке минуле в хронологічному порядку. Ось чому дослідження вчених не обмежуються одним типом льоду.

“Ми вважаємо за краще знаходити більш стабільні ділянки крижаного потоку, які виглядають як перевернута чаша льоду. А поті – бурити вертикально вниз, поки не доберемося до корінної породи. Тут кожен сантиметр глибини являє собою крок назад у часі. Для нас важливо отримати повний стратиграфічний запис», — підсумовують вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments