Екологія

Подивіться, як змінилося світлове забруднення Європи за 10 років

Європейське космічне агентство (ESA) проаналізувало зображення Землі з космосу, щоб зрозуміти, як змінюється світлове забруднення. Результати дослідження показали, що дешеве і «ефективне» вуличне освітлення збільшило навантаження на природу.

Кольорові зображення, зроблені астронавтами і космонавтами на борту Міжнародної космічної станції — найкраще джерело даних про світлове забруднення. На відміну від супутників вони чутливі до випромінювання з короткою довжиною хвилі. Дослідники проаналізували мільйони фотографій Землі, зроблених на борту МКС, щоб зрозуміти, як змінився Нічний ландшафт нашої планети.

Кольорова карта нічної Європи (2014-2020), на вставці показано Париж. Зображення: ESA, NASA, A. Sanchez de Miguel

Створена кольорова карта нічної Європи показує, що більшість жителів цієї частини світу живуть в умовах постійного потужного забруднення: міста стали світліше ночами, а спектр випромінювання зрушився в бік білого і синього кольорів. При збереженні загальних тенденцій до кінця десятиліття вся Європа буде виглядати з космосу, як одна суцільна біла пляма, попереджають вчені.

Найбільший вплив на світловий ландшафт справило поширення енергозберігаючих технологій. Це підтверджується нерівномірними змінами. Вони різняться залежно від країни та відображають різні підходи до вуличного освітлення.

Лондон з космосу вночі. Зображення зліва було зроблено у 2012 році астронавтом Андре Кейперсом, а праворуч — у 2022 році Самантою Крістофоретті. На початку 2019 року більше половини вуличного освітлення у Великобританії було переведено на світлодіоди. Зображення: ESA, NASA, A. Sanchez de Miguel

В Італії та Великобританії, які першими перейшли на використання світлодіодних ліхтарів, наприклад, спостерігається помітне збільшення світлового шуму. А в таких країнах, як Німеччина і Австрія, де все ще використовують велику кількість люмінесцентних і ртутних ламп, зрушення не такі помітні.

Берлін з космосу вночі. Зображення зліва було зроблено у 2012 році астронавтом Андре Кейперсом, а праворуч — у 2022 році Самантою Крістофоретті. Зображення: ESA, NASA, A. Sanchez de Miguel

Вчені відзначають, що всі зміни ведуть до трьох негативних ефектів. По-перше, світловий шум вночі пригнічує вироблення мелатоніну і негативно впливає на якість сну і здоров’я європейця. По-друге, яскраве світло має прямий вплив на нічних комах і кажанів, змінюючи їх здатність рухатися і викликаючи фототоксичні реакції. Нарешті, забруднення обмежує можливості для спостереження за зірками.

Перехід до світлодіодного освітлення повинен був зменшити споживання енергії, але зниження витрат призвело до масштабного запиту на додаткове освітлення. Парадоксальним чином, зменшуючи споживання від одного ліхтаря, люди почали встановлювати в кілька разів більше джерел «дешевого» світла, укладають вчені.

Дослідники вважають, що при подальшому плануванні програм енергоефективності вуличного освітлення необхідно враховувати потенційний шкідливий вплив на організм людини і тварин.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button