Людина

Лікарі будуть виписувати ліки, орієнтуючись на певні години доби

Всі біологічні процеси в організмі тварин і людини регулюються експресією генів. В ході цього процесу з незрозумілими більшості людей назвами синтезуються важливі робочі інструменти клітини – РНК і білки. При цьому гени працюють не цілодобово, і їх активність може змінюватися в залежності від часу доби. Відповідно, і функціонування клітин змінюється через роботу внутрішнього біологічного годинника.

Група дослідників з Пенсільванського університету виявила, що майже половина генів в геномі миші схильна до циклічних коливань активності протягом доби. Іншими словами, багато білків протягом дня і ночі виробляються з різною інтенсивністю.

29-10-14-foto-cikavosti-550x312-1

“Геном знаходиться під контролем внутрішнього годинника більшою мірою, ніж ми думали раніше, – каже учасник дослідження Майкл Х’юз (Michael Hughes). – Досі були вивчені тільки кілька органів, але тепер у нас є більш повний огляд”.

Результати роботи, що тривала п’ять років, показали, що 43% всіх генів, що кодують білки в організмі мишей, демонструють циркадні ритми активності. (Найбільше “коливаючих” генів містилося в печінці.) Ритми активності генів, локалізованих в одному органі, часто співпадають.

Читайте також: Вчені розкрили механізм роботи біологічного годинника

Крім генів, що кодують білки, подібні зміни активності були помічені біля некодуючих РНК. У тому числі у тих, що збігаються у мишей і людей.

Крім фундаментального значення таке відкриття підняло важливу проблему. Виявилося, що білки, на які націлена дія багатьох лікарських препаратів, закодовані саме в “коливаючих” генах.

[ads1] Але найчастіше ліки досить швидко розпадаються в організмі, а фактор часу при їх прийомі абсолютно не враховується. Аналіз показав, що 56 з 100 найбільш продаваних в США лікарських препаратів і 119 найменувань зі списку 250 основних засобів Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) впливають на білки, інтенсивність синтезу яких змінюється протягом доби.

Багаторічні роботи з вивчення часу прийому ліків дозволили методом проб і помилок знайти оптимальне рішення для окремих препаратів. Але тепер, маючи на руках детальний атлас добової активності генів, можна легко визначити, коли дія того чи іншого засобу буде найбільш ефективним при менших затратах.

Це, в свою чергу, допоможе знайти оптимальне співвідношення діючих речовин, скоротити тривалість курсу або знизити разову дозу.

Читайте також: Депресія ламає біологічний годинник на генному рівні

Щоб інші наукові центри могли скористатися цією цінною інформацією, автори дослідження виклали результати на спеціальному сайті. Тепер будь-хто може дізнатися, які гени в різних органах і тканинах схильні циркадной активності.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button