Екологія

Ліси Амазонки можуть пережити глобальне потепління, але є одна умова

Глобальне потепління може позитивно позначитися на деяких регіонах тропічних лісів Амазонки. Результати нового дослідження говорять про те, що тропічна екосистема може бути більш стійкою до зміни клімату, ніж вважалося раніше.

Image by Jose Sabino from Pixabay

Ліси Амазонки – найбільший тропічний масив у світі. Вони вловлюють до 15% вуглекислого газу, що викидається людиною. Смерть цих тропіків позначиться на житті всього людства

Раніше вважалося, що нестача води, викликана глобальним потеплінням і висиханням ґрунту, значною мірою зашкодить рослинності в лісах Амазонки. А це і собі призведе до зниження фотосинтезу (процесу, за допомогою якого рослини поглинають вуглекислий газ) і прискорить подальшу зміну клімату.

Однак американські дослідники виявили, що в більш вологих районах найбільшого у світі тропічного лісу листя насправді ростуть швидше, коли піддаються впливу сухого повітря. Вчені відзначають, що, незважаючи на те, що це хороші новини, всьому є межа, тому надмірно високі температури все одно завдадуть шкоди навіть цим стійким частинам лісу.

«Це перше дослідження, яке демонструє, як, попри те, що показують сучасні кліматичні моделі, фотосинтез насправді збільшується в деяких дуже вологих районах тропічних лісів під час водного стресу», – сказав автор роботи П’єр Гентайн.

Щоб прийти до таких висновків Гентайн і його колеги використовували методи машинного навчання для аналізу даних різних кліматичних моделей. Потім вони порівняли отримані дані зі спостереженнями дистанційного зондування (з супутників) і даними з метеорологічних веж, контролюючих обмін вуглекислого газу між Землею та атмосферою по всій земній кулі. Виявилося, що сухість повітря і грунту може позитивно позначатися на тропіках, однак команда попередила, що якщо рівень сухості буде екстремальним, то фотосинтез все-таки сповільниться.

«Ми знайшли переломний момент, коли ліс не міг підтримувати свій рівень фотосинтезу», – пишуть автори в своїй роботі. «Тому наші висновки, безумовно, не можна вважати виправданням подальшого викиду вуглекислого газу в атмосферу».

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button