Екологія

Льоди Антарктики стали танути ще в 40-і роки

За останнє десятиліття світові льодовики стрімко тануть через підвищення температури на планеті, викликаного глобальним потеплінням. Проте вчені з’ясували, що льоди Антарктики стали танути ще в 40-ві роки, задовго до того, як планета почала страждати від надлишку парникових газів.

17eb3b537efc9cec8befe9e25e73dae7
У 1944 році після штурму Альянсом узбережжя Нормандії, океан був зайнятий створенням свого власного плацдарму — укріпленої частини антарктичного льодовика. Льодовик Пайн Айленд, крижаний щит розміром з Техас і товщиною в 2 км, є основою швидко зникаючого Антарктичного льодового щита — одного з найбільших претендентів на підвищення рівня моря в цьому столітті. Жоден льодовик не втратив у минулі роки стільки води: кожен рік він стоншується більш ніж на метр, і його танення розмиває льодовий шельф. Тепер вченим вдалося відстежити точку початку цього прискореного танення, яка трапилася в Тихому океані понад 70 років тому.

Дослідники знали, що в 1970-е роки льодовик втратив зв’язок з підводним хребтом, який містив води океану в закритій бухті. Працюючи в складних умовах, взимку 2012 року дослідники пробурились крізь 450 метрів льоду і 500 метрів океану, щоб зібрати донні залишки стінок по обидві сторони цього природного фальшборту. Аналізуючи та досліджуючи фрагменти цих порід, вони виявили, що океанічна вода почала просочуватися назовні в 1945 році, в той час як крижаний покрив все ще покривав хребет.

Крім того, вчені з’ясували, що вторгнення океанічних вод сталося з вини особливо теплого Ель-Ніньо (південна осциляція, тобто коливання температури поверхневих вод) у період між 1939 і 1942 роком — за півстоліття до того, як океан навколо Антарктиди знову нагрівся через глобальне потепління. Тим не менш, вода в порожнині затоки ніколи не замерзала знову, що призводить вчених до думки, що процес танення вже не звернути назад, навіть якщо їм вдасться звести на нього ефекти сучасного нагрівання атмосфери Землі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button