Екологія

“Шосте масове вимирання” виявилося навіть гірше, ніж про нього думали

Існує чимало думок про нинішнє масове вимирання, викликане діями людини. Група дослідників з Великобританії і Чехії заявила, що це вимирання не тільки реально, але і обернеться для Землі більшими втратами, ніж вважалося раніше.

Колонії пінгвінів Аделі загрожує вимирання (відео)

Сьогодні глобальне розмаїття скорочується небувалими темпами через руйнівну діяльність людини, що включає перетворення середовища проживання, використання пестицидів і гербіцидів, а останнім часом — зміна клімату. І хоча деякі дослідники вважають, що антропогенні кліматичні зміни будуть не настільки масштабні, у живих організмів може виявитися занадто мало часу, щоб до них пристосуватися.

Вчені можуть лише приблизно оцінити його масштаби — наприклад, відстежуючи популяційні тенденції існуючих видів живих організмів: залишаються вони на стабільному рівні, скорочуються або збільшуються. Щоб дізнатися більше про такі тенденції, дослідники з Великобританії та Чехії проаналізували наявні дані про популяції більш ніж 70 тисяч видів по всьому світу, щоб побачити, як їх чисельність змінилася з моменту початку ведення обліку.

Висновки вийшли невтішні: чисельність 48 відсотків видів зараз падає, тільки трьох відсотків — зростає. При цьому близько 33 відсотків видів, які сьогодні не вважаються вимираючими, насправді небезпечно близько підійшли до тієї межі, після якої МСОП присвоює їм охоронний статус «види під загрозою вимирання».

Також дослідники виявили, що найбільшу кризу сьогодні переживає найнечисленніший клас наземних хребетних — земноводні, тоді як скорочення чисельності риб і рептилій виявилося найменш серйозним. Вчені відзначили, що зараз найбільшою мірою страждають тропічні види — ймовірно, тому, що види в таких районах, як правило, чутливіші до змін навколишнього середовища.

Таким чином, підводять автори підсумок в дослідженні, опублікованому в журналі Biological Reviews, голоценове масове вимирання може виявитися навіть серйозніше, ніж ми про нього думаємо. Сьогодні наш світ ще не перетнув «кліматичну точку неповернення», після якої зміни навколишнього середовища стануть незворотними. Але біосфера Землі вже серйозно постраждала від руйнівної діяльності людини, і втрати в підсумку можуть виявитися досить серйозними.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button