Екологія

Льодовики в Західній Антарктиді прискорюють танення один одного

Якщо льодовики Антарктиди будуть підтоплювати один одного, то одного разу вони можуть потрапляти в океан як кісточки доміно

Дослідження, проведене Університетом Східної Англії, показало, що система циркулюючих океанських течій поблизу льодового шельфу Туейтса в Західній Антарктиді може вплинути на кількість талої льодовикової води, що протікає під нею. Тепліша прісна вода сусідніх льодовиків може прискорити танення льодового шельфу Туейтса.

Шельфові льоди Туэйтса. Вікіпедія

Дослідження, проведене Університетом Східної Англії, показало, що система циркулюючих океанських течій поблизу льодового шельфу Твейтса може вплинути на кількість талої льодовикової води, що протікає під ним. Тепліша прісна вода прискорює його танення.

Шельфовий льодовик Туейтса є одним з найбільших шельфових льодовиків в Західній Антарктиді. Він підтримує східну сторону льодовика Твейтса (льодовик “Судного дня”), який швидко тане останні 20 років і вносить найбільший внесок у глобальне підвищення рівня моря серед усіх антарктичних льодовиків. Якщо шельфовий льодовик Туейтса серйозно підтане ймовірність танення і сповзання в океан основного льодовика Туейтса стане дуже високою.

Використовуючи унікальний набір даних, зібраний датчиками, встановленими під шельфовим льодовиком Туейтса, який також значно стоншився в останні десятиліття, дослідники помітили, що поверхневі шари океану під ним значно нагрілися за короткий період з січня 2020 року по березень 2021 року.

Потепління викликане великим обсягом талої льодовикової води, яка витікає з шельфового льодовика Пайн-Айленд, що знаходиться на сході від шельфового льодовика Туейтса.

Льодовикова тала вода змішується з солоною водою океану. Її шар тепліше, ніж більш глибокі води. Ця легша, відносно прісна і тепла вода приносить тепло, яке плавить основу льодового шельфу Туейтса.

Льодовик Туейтса NASA

Провідний автор робота Тіаго Дотто каже:

“Теплі циркумполярні води відіграють ключову роль у таненні льодових полиць. Велика кількість тепла в поверхневих шарах під одним шельфовим льодовиком може бути перенесено течією до іншого. Те, що відбувається з одним льодовим шельфом, може вплинути на сусідній льодовий шельф тощо. Цей процес важливий для регіонів з високим рівнем танення льодових полиць, таких як море Амундсена, де льодовики розташовані поруч один з одним, і тепло від одного може досягти наступного внаслідок циркуляції океану».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button