Людина

Чи насправді люди жорстокі, сугестивні і байдужі?

Здається, у вас достатньо життєвого досвіду, щоб добре розбиратися в людях. Але навряд чи ви уявляєте, наскільки вони жорстокі, сугестивності й байдужі. Ділимося непривабливою правдою про людську природу, яку з’ясували вчені в ході найважливіших психологічних експериментів XX століття.


Невдахи не вміють відкладати задоволення

Уявіть, що ви гуляєте в парку спекотним літнім днем. Ви можете купити морозиво прямо зараз в місцевому кіоску за 25 грн або через годину взяти в магазині за ту ж суму два. Як ви вчините? Як з’ясувалося, ваш вибір може служити індикатором успішності.

У 1960 році Уолтер Мішел провів експеримент, в якому брало участь 600 дітей у віці від 4 до 6 років. Їх по одному заводили до кімнати, в якій був стіл, стілець і тарілка з маршмеллоу (зефір). Дослідник повідомляв дитині, що той може з’їсти ласощі негайно. Але якщо почекає 15 хвилин, то отримає подвійну порцію солодкого. Тільки третина дітей витримала випробування. Мішел провів контрольні дослідження через 30 років і з’ясував, що діти, які змогли протистояти спокусі або трималися довше однолітків, досягли більшого успіху, ніж ті, хто потурав своїм миттєвим імпульсам.

Люди готові заподіювати біль за наказом

Після Другої світової війни багато задалися питанням, як вийшло, що сотні і тисячі добропорядних німців перетворилися на мучителів? Як вийшло, що одна людина могла бути люблячим батьком вдома і садистом в концентраційному таборі? Відповідь була дана в 1963 році, коли Стенлі Мілгрем описав результати одного з найбільш жорстоких експериментів в історії психології. Він сказав учасникам, що вивчає, як біль позначається на процесах запам’ятовування. Але насправді він хотів з’ясувати, наскільки далеко люди можуть зайти в насильстві, якщо здійснюють його за наказом авторитетної особи.

Випробовувані грали роль «вчителів» і карали «учня» (актора) за кожну невірну відповідь. Для цього вони подавали розряд електричного струму, який збільшувався з кожною допущеною помилкою. Незважаючи на крики і прохання «учня» зупинити експеримент, майже 65% випробовуваних довели напругу до максимуму — 450 В (над цією відміткою було написано «смертельно небезпечно»). Вони так чинили, тому що підкорялися вимогам дослідника. В ході експерименту ніхто не постраждав, тому що випробуваний був відділений від «учня» перегородкою і чув запис з тупотом (а сама машина з тумблерами і проводами була муляжем). Але серія подібних експериментів довела, що більшість людей схильні робити те, що суперечить їх етичним нормам, якщо вказівка виходить від керівництва. Як думаєте, а ви здатні побити іншу людину, якщо вам дадуть таку вказівку?

Обставини змінюють людину до невпізнання

Це ще більше неетичний експеримент, ніж попередній. У 1971 році підвал Стенфордського університету був переобладнаний у в’язницю. У дослідженні взяли участь 24 чоловіки, які не притягувалися до кримінальної відповідальності. Їх довільно розділили на дві групи: одні отримали посаду охоронців, а інші перетворилися на в’язнів. Психолог Філіп Зімбардо хотів з’ясувати, як життя в камерах впливає на особистість, і планував спостерігати за тим, що відбувається протягом двох тижнів. Але учасники настільки вжилися у свої ролі (проявляли насильство, бунтували, впадали в апатію), що експеримент довелося припинити достроково через шість днів. Але він раз і назавжди підтвердив тезу про те, що в деяких ситуаціях соціальна роль сильніше особистості, тобто людина діє не так, як їй властиво, а як диктують стереотипи.

Більшість не помічає очевидних змін

Скільки розчарувань ви пережили через те, що чоловік або коханий не робив компліментів вашій сукні, стрижці або нового кольору волосся? Він їх не помічав не через відсутність почуттів. Він перебував під впливом такого ефекту, як сліпота до змін. В експерименті чоловік за стійкою давав учаснику бланк для заповнення, а потім нахилився, щоб дістати пакет. У цей момент він змінювався з іншою людиною, який в підсумку і передавав пакет випробуваному. Помічники дослідника були не схожі між собою, на них були різні сорочки. Але 75% учасників експерименту не помітили підступу. Людський мозок пропускає масу інформації, яку вважає зайвою.

Навколишні байдужі до чужих нещасть

Як ви думаєте, якщо в людному місці ви станете жертвою нападу або у вас станеться інфаркт, то скільки людей встане на ваш захист або подзвонить в «Швидку»? З великою часткою ймовірності, жодного. Здивовані? Ряд експериментів показав, що людина проявить увагу до постраждалого тільки в тому випадку, якщо поруч не буде нікого. Це явище — ефект свідка — пояснюється тим, що люди перекладають відповідальність на інших і чекають, що вони зроблять необхідні дії, щоб допомогти. Вчені зацікавилися цим явищем після гучного вбивства, коли дівчина протягом півгодини кричала і відбивалася від чоловіка, який наносив їй удари ножем, але ніхто з десяти свідків не вважав за потрібне втрутитися або хоча б викликати поліцію.

Під тиском команди люди готові визнати, що біле — це чорне

У серії експериментів, проведених Соломоном Ашем в 1951 році, брали участь по сім чоловік, причому шість з них були підсадними. Під час випробування групі демонструвалися пара карток: на першій була зображена одна лінія, на іншій — три лінії різної довжини. Завдання полягало в тому, щоб вибрати на другій картці відрізок тієї ж довжини, що зображено на першій. Помічники дослідника на прохання вченого давали неправильну відповідь. Перед єдиним справжнім випробуваним стояв вибір: відповісти чесно або підтримати групу. Результат експерименту показав, що 75% людей схильні змінювати свою думку під впливом більшості.

Кожна людина схильна до самообману

Чи траплялося вам цілуватися з чоловіком, який вам не подобався, але пізніше ви чомусь знаходили його милим? Якщо ваша відповідь — «так», то ви випробували на собі стан, відомий під назвою когнітивний дисонанс. Леон Фестінгер і його колега в 1956 році провели цікавий експеримент. Вони змусили учасників протягом години виконувати вкрай нудні завдання: перекладати котушки, крутити важелі. А потім психологи запропонували їм підробити: переконати наступних випробовуваних, що їм належить займатися цікавою справою. За обман одній групі обіцяли заплатити $1, а інший — $20.

Після експерименту всі учасники повинні були оцінити, наскільки захоплюючим був отриманий досвід. Як виявилося, ті люди, які отримали менше, були щасливіші від тих, хто заробив більше. Пояснюється різниця тим, що студенти, яким заплатили велику суму, могли собі сказати, що вони хоча б заробили, виконуючи нудні вправи, а от іншим довелося переконувати себе, що їм було цікаво. В іншому випадку у них виник внутрішній конфлікт, що вони здатні збрехати стороннім всього за доларову купюру. До речі, про цей феномен відомо ще з часів Езопа: Лисиця не змогла дотягнутися до винограду і тоді переконала себе в тому, що він зелений.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button