Земля

Люди гуляли по пляжах Іберії майже 300 тисяч років тому (фото)

Відбитки ніг, знайдені в Іспанії, виявилися на 200 тисяч років давніше, ніж антропологи припускали раніше.

Раніше вважали, що сліди на південному заході Іспанії залишили неандертальці. Зараз все стало набагато цікавіше / ©comandir.com

Два роки тому на пляжі Маталасканьяс в Національному парку Доньяна (південний захід Іспанії) виявили відбитки ніг древніх людей – причому відразу дуже багато. Тоді дослідники виділили 87 відбитків, які дозволили ідентифікувати 36 особин — чоловіків, жінок і дітей.

Знахідку датували за попереднім дослідженням відкладень з навколишніх скельних масивів, таким чином її вік визначили в 106 ± 19 тисяч років. Це неандертальці – зробили висновок антропологи. І два роки в ньому ніхто не сумнівався. Однак тепер ситуація змінилася.

Археологічний сайт Маталасканьяс / ©Eduardo Mayoral et al.

Вчені з Університету Уельви та Севільського університету (обидва в Іспанії) застосували метод оптично стимульованої люмінесценції для аналізу відбитків з пляжу Маталасканьяс. Цей метод використовують для датування скам’янілостей в геологічних відкладеннях за допомогою іонізованого випромінювання. Так вчені визначають, коли конкретний шар породи в останній раз піддавався впливу сонячного світла. Відповідна робота опублікована в журналі Scientific Reports.

Після збору зразків з різних рівнів встановили вік викопних останків, який вказує на середній плейстоцен: тоді був непростий в кліматичному сенсі перехід від потепління (300-360 тисяч років тому) до великого заледеніння (240-300 тисяч років тому).

У той період рівень моря був приблизно на 60 метрів нижче нинішнього. Це означає, що узбережжя моря було більш ніж за 20 кілометрів від сьогоднішнього, і, отже, існувала велика прибережна рівнина з великими зонами, схильними до повеней. Саме такі умови забезпечили спочатку відбитки ніг, а потім — коли море затопило рівнину — і їх збереження.

Нове датування – 295 800 років, з похибкою в 17 800 років. Причому досліджували не тільки початкові 87 слідів: за минулий час археологи виявили понад 300 таких відбитків, десять відсотків з яких вважають добре збереженими. Постає питання: хто гуляв по пляжу Маталасканьяс?

Шари з відбитками ніг стародавніх людей / ©Eduardo Mayoral et al.

Раніше мова йшла про пізній плейстоцен, коли присутність неандертальців на Піренейському півострові очікувалася в рамках усталеної хронології цього виду. Тому те, що сліди залишили ці родичі Homo sapiens, було нормальним висновком.

Метод оптично стимульованої люмінесценції вважають дуже точним, і результат, отриманий з його допомогою, переводить сліди гомінідів з верхнього плейстоцену в середній, що робить їх унікальними для Європи. Тому тепер немає впевненості в тому, що ці сліди належать неандертальцям.

Основна гіпотеза вчених полягає в тому, що відбитки залишили особини неандертальського роду, з яким пов’язують Homo heidelbergensis і Homo neanderthalensis. Але, на думку авторів роботи, мова може йти скоріше про спільних предків цих двох видів. Саме з цієї причини відбитки ніг з Маталасканьяс набувають великої цінності: ми не дуже добре уявляємо собі життя Гейдельберзької людини в Європі.

Досі відбитки ніг цього періоду знаходили тільки в Італії: їх датували періодом між 345 і 380 тисячами років тому і співвіднесли з Homo heidelbergensis. Вони єдині старші знахідки в Уельві. Після них йдуть датування слідів на стоянках Біаш-Вааст (Франція) і Теопетра (Греція) — їм приблизно 130-236 тисяч років, і їх вже відносять до неандертальців.

На сьогодні питання про гейдельберців і неандертальців все ще гостро дебатується антропологами. Одні вважають, що гейдельберці — просто ранні неандертальці, інші наполягають на тому, що відмінності між ними досить великі, тому можна говорити про різні види. Накопичення нових датувань і даних може наблизити Науковий світ до остаточного вирішення цього питання.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments