Земля

Предки травоїдних динозаврів з довгою шиєю харчувалися м’ясом, а не листям

"Смакові переваги" перших динозаврів відновили на основі аналізу зубів.

Палеобіологи з Брістольського університету провели комп’ютерне моделювання функцій зубів найбільш ранніх динозаврів. Дослідження показує, що серед них були м’ясоїдні, всеїдні та травоїдні тварини. При цьому предки диплодоків — травоїдних динозаврів з довгою шиєю — виявилися хижаками.

У своїй роботі дослідники вивчили скам’янілі останки зубів динозаврів і порівняли їх з представниками сучасних рептилій з відомим раціоном харчування. Аналіз включав математичне моделювання форми зубів та моделювання їх механічної реакції на силу жування за допомогою інженерного програмного забезпечення.

Комп’ютерне моделювання харчової поведінки на основі скам’янілих останків зубів. Зображення: Antonio Ballell et al., Science Advances

Найбільш ранні динозаври загадкові, відзначають вчені: вони були набагато менше своїх більш пізніх родичів і протягом більшої частини тріасу (геологічний період, який передував юрському і тривав приблизно від 250 до 200 млн років тому) перебували в тіні крокодилоподібних рептилій.

Дослідники відзначають, що незабаром після походження у динозаврів з’являється широке розмаїття форм черепа і зубів. Дослідження показало, що це пов’язано з різноманітністю стратегій еволюційного пристосування та харчування. Наприклад, перші динозаври-тероподи мають загострені, вигнуті і схожі на леза зуби з крихітними зазублинами, які нагадують сучасних хижих варанів. Навпаки, зубчасті зуби птахотазових і зауроподоморфів більше схожі на сучасних всеїдних і травоїдних, таких як ігуани.

Три основні гілки динозаврів і їх типи зубів. Зображення: Antonio Ballell, University of Bristol

Дивно відкриття полягає в тому, що предки багатьох більш пізніх рослиноїдних динозаврів виявилися всеїдними — їх зуби виявилися пристосовані для пережовування не тільки рослинної їжі, але і м’яса. При цьому стародавні травоїдні не залишили слідів в більш пізніх поколіннях.

Наші аналізи показують, що орнітісхіани — група, до якої входять багато видів, що харчуються рослинами, такі як рогаті динозаври, броньовані анкілозаври та качконосі динозаври — починали як всеїдні. І ще одне цікаве відкриття полягає в тому, що найдавніші зауроподоморфи, предки довгошиїх рослиноїдних зауроподів, таких як диплодок, були м’ясоїдними. Емілі Рейфілд, співавтор дослідження

Палеобіологи вважають, що саме широке розмаїття еволюційних шляхів і адаптація до змін режиму харчування допомогли древнім динозаврам пережити тріасове вимирання і стати домінуючим видом в юрському періоді.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button