Наука

М’ясний раціон обмежував популяції мисливців-збирачів

Міжнародна група вчених прийшла до висновку, що популяції мисливців-збирачів, які сильно залежали від м’ясної дієти, були більш нечисленні, ніж ті, хто мав можливість харчуватися рослинною їжею круглий рік.

Схема, що демонструє залежність чисельності мисливців-збирачів від умов навколишнього середовища / © phys.org

Стародавні популяції вивчають не тільки з археологічних, але і за етнографічними даними, проводячи дослідження сучасних традиційних спільнот. Деякі з них досі займаються полюванням і збиранням, як наші далекі предки. Сьогодні таких популяцій налічується близько 300.

Вчені з університетів Пекінського (Китай), Макгілла (Канада), Автономного університету Барселони (Іспанія) і Центру досліджень клімату й атмосфери Кіпрського інституту провели дослідження, в якому показали, як фактори навколишнього середовища впливають на щільність населення груп мисливців-збирачів в усьому світі. Свою роботу вони опублікували в журналі Nature Ecology & Evolution.

Завдяки етнографічним даним дослідникам вдалося побудувати модель, яка демонструє динаміку чисельності популяцій мисливців-збирачів в залежності від їх раціону. Дослідники показали, що в регіонах з суворими або посушливими зимами кількість доступної їстівної рослинності значно скорочувалася на тривалий період протягом року. Тому мисливці-збирачі, що жили в таких місцях, сильно залежали від споживання м’яса.

Але тварин зі зрозумілих причин завжди менше, ніж рослинної їжі, тому популяції таких спільнот, ймовірно, залишалися порівняно нечисленними. На відміну від груп, які проживали в регіонах з більш м’якою зимою. Адже вони могли харчуватися рослинною їжею навіть в зимовий період, тому менше залежали від наявності м’яса.

«Ми були вражені, що не дивлячись на довгий список невідомих, з рівнянь моделі вийшов дуже сильний результат: всюди, де вегетаційний період був коротким, мисливцям-збирачам потрібно більшу кількість м’яса в раціоні», – повідомив провідний автор дослідження Ден Чжу, доцент з Пекінського університету.

Всім відомо, що неандертальці були дуже «хижими» представниками роду Homo, через те, що харчувалися майже виключно м’ясом. Виходячи з висновків дослідження, не можна виключити той варіант, що подібна пристрасть стало однією з причин нечисленності неандертальців і, врешті-решт, їх повного зникнення.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button