Земля

Магматичні кристали допоможуть “передбачати” виверження вулканів

Дослідники знайшли спосіб точного визначення місця розташування вогнищ магми всередині Землі.

©Mark Garlick

Вчені з Корнельського університету розробили метод, який дозволяє з точністю до 100 м визначити, де знаходиться магма. В основі ідеї – аналіз вуглекислого газу, укладеного в кристали олівіну, викинуті при попередніх виверженнях. Технологія допоможе краще оцінювати ризики виверження вулканів.

Олівіни або магнезіально-залозистий силікати формуються всередині магматичних вогнищ. Коли ці вулканічні кристали ростуть, вони іноді випадково захоплюють маленькі бульбашки вуглекислого газу. В результаті виверження матеріали виявляються на поверхні, дослідники можуть знайти і вивчити кристали з включенням рідин, багатих вуглекислим газом.

Концентрація газу всередині кристала залежить від тиску всередині вогнища під час його формування, пояснюють вчені. Аналізуючи матеріал за допомогою рамановської спектроскопії можна визначити наскільки далеко залягала магма і яка глибина розпеченого резервуара.

Аналіз глибини вулканічного вогнища на прикладі виверження в 2021 році вулкана Кумбре-В’єха на острові Ла Пальма Канарського архіпелагу. Зображення: Kyle Dayton et al., Science Advanses

Дослідники відзначають, що якщо традиційні методи вимірювання дають похибки в кілька кілометрів, то запропонований ними метод визначає розташування вогнища з точністю до 100 м. При цьому для аналізу потрібно всього кілька днів.

Пробудження вулкана, як правило, супроводжується кількома невеликими виверженнями, відзначають автори роботи. Матеріали, викинуті першими з них, можна використовувати для передбачення подальшого розвитку подій, оцінки ризиків і загрози для місцевих жителів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button