Наука

Препарат, якому вже 50 років, допоміг при зараженні амебами, що поїдають мозок

Лікарі успішно вилікували пацієнта від рідкісної інфекції головного мозку за допомогою препарату, який зазвичай використовують для лікування інфекції сечовивідних шляхів. Про це повідомляється у звіті в журналі Science.

Image @sciencephotolibrary from Canva

Виявилося, що ліки від інфекцій сечовивідних шляхів, яким вже кілька десятків років, допомагають при лікуванні амебних інфекціях. Вони вбивають переважну більшість людей, які заразилися бактеріями, які «поїдають мозок».

Перспективність препарату описали в звіті про клінічний випадок, опублікованому в січні в журналі Emerging Infectious Diseases. Чоловік 54 років, в мозок якого проникла амеба Balamuthia mandrillaris, поступив в лікарню Північної Каліфорнії з незрозумілим припадком. Магнітно-резонансна томографія (МРТ) виявила проблеми в лівій частині мозку. Після переведення в медичний центр Каліфорнійського університету в Сан-Франциско (UCSF) у пацієнта лікарі взяли зразки ураженої тканини і спинномозкової рідини. Аналізи показали, що у чоловік заражений B. mandrillaris.

Цей одноклітинний організм живе в пилу, ґрунті та воді і потрапляє в організм через шкірні рани та порізи, а також через легені при вдиханні. Спочатку хвороба здається легкою, але ускладнення настає протягом декількох тижнів або місяців. Потім амеба потрапляє в кров і потрапляє в мозок, викликаючи дуже рідкісну інфекцію — гранулематозний амебний енцефаліт, яка вбиває близько 90% заражених.

Після консультації з Центрами з контролю захворювань пацієнту призначили агресивний режим протипаразитарних, антибактеріальних і протигрибкових препаратів. Лікування викликало серйозні побічні ефекти, включаючи ниркову недостатність, а амеби не зникли.

У пошуках іншого рішення доктор Наташа Споттісвуд, лікар-інфекціоніст з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско і перший автор клінічного випадку, знайшла звіт за 2018 рік, опублікований в журналі mBio. Тоді вчені довели того, що антибіотик нітроксолін може вбити B. mandrillaris в лабораторних умовах. Препарат схвалений в Європі, але не в США, тому медична команда попросила дозволу на його використання в Управлінні з контролю за продуктами та ліками. Потім вони почали терапію нітроксоліном і він допоміг. Пацієнту стало легше протягом тижня.

Незабаром хворого виписали з лікарні, і він продовжував приймати вдома нітроксолін разом з іншими ліками. Скоро його лікарі скасують препарати. Тим часом лікарі Каліфорнійського університету в Сан-Франциско спостерігають за другим пацієнтом, інфікованим B. mandrillaris, який почав отримувати нітроксолін. Лікування показало подібні покращення, повідомляє Science.

Нітроксолін – лікарський засіб, що володіє протимікробною дією, з групи оксихінолінів. Застосовується в лікуванні і профілактиці інфекції сечовивідних шляхів в країнах Європи більше 50 років. Інфекції сечовивідних шляхів (ІМП) — неспецифічні інфекційні процеси, що вражають всі відділи сечовивідної системи. За локалізацією їх заведено розділяти на інфекції нижніх відділів (уретрит, цистит) і інфекції верхніх відділів (пієлонефрит).


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button