Земля

Посилення ураганів пов’язано з глобальним потеплінням?

При перерахуванні причин, що викликали руйнівний ураган “Харві” зміни клімату виявляються далеко не на першому місці. Проте є деякі ознаки, які наводять на думку, що й тут не обійшлося без глобального потепління. Урагани – складне природне явище, передбачити яке вкрай важко незалежно від того, відбувається підвищення глобальної температури чи ні.


Виділити з науковою достовірністю вплив кліматичних змін на силу ураганів також вкрай важко, тому що вони трапляються відносно рідко, періодичність їх від року до року варіюється в досить широких межах, і достатньою кількістю даних для порівняльного аналізу вчені просто не мають. Є, однак, факти, говорити про які ми можемо більш-менш впевнено.

Є відомий фізичний закон, який називається рівнянням Клапейрона-Клаузіуса: у відповідності з ним атмосфера з більш високою температурою містить більше вологи.

При підвищенні температури повітря на один градус Цельсія вологість підвищується на 7%. Як результат дощі в теплому повітрі йдуть більш інтенсивно. Ще один елемент, про який ми можемо говорити з певною впевненістю, це температура моря.

“Зараз температура води в Мексиканській затоці приблизно на 1,5 градуса вище, ніж середні значення за період між 1980 і 2010 роками”, – сказав в інтерв’ю Бі-бі-сі Брайан Хоскінс з Інституту з вивчення змін клімату при Лондонській школі економіки.

“Це дуже важливо, тому, що в результаті виникають умови для виникнення більш потужного шторму, а те, що глобальне потепління має ефект на прогрівання води Мексиканської затоки, це в загальному, практично неминуче”, – говорить він.

Багато вчених майже не сумнівається в наявності зв’язку між інтенсивністю опадів, які продовжують випадати в районі Х’юстона, зі змінами клімату.

Саме такого роду явищ – в сенсі, більш інтенсивних дощів – і варто очікувати при більш теплому кліматі, – говорить доктор Фрідеріке Отто з Оксфордського університету. – Дивлячись на інтенсивність опадів [в районі Х’юстона], цілком розумно припустити, що тут зіграли певну роль зміни в кліматі“.

Адвокати по справах, що стосуються навколишнього середовища, зараз енергійно дебатують: чи слід вважати такі явища, як ураган “Харві”, діями стихії за межами людського контролю – так званою “рукою Всевишнього”, або ж це посилюється людською діяльністю, а саме спалюванням викопного палива.

В опублікованій ними в розділі коментарів журналу Nature Geoscience статті говориться, що країнам, які не беруть участі в глобальних спробах обмежити подібні викиди в атмосферу, можуть бути пред’явлені судові позови.

Досі, втім, спроби залучити кого-небудь до судової відповідальності за природні явища закінчувалися, як правило, безрезультатно. Але юристи з фірм Client Earth у Лондоні та Earth and Water Law у Вашингтоні вважають, що незабаром все може змінитися.

За їх словами, нова дисципліна, відома як наука атрибуції (attribution science), дозволить судам з достатньою точністю визначити, що якісь конкретні події відбулися або були посилені в результаті змін клімату, викликаних людиною.

Вони також вважають, що в майбутньому, влади держав або підприємства будуть успішно притягатися до судової відповідальності у разі, якщо вони не підуть на скорочення викидів парникових газів.

Втім, залишається відкритим питання, чому шторм в Техасі виявився настільки тривалим. Адже саме через цю тривалість багато районів виявилися затопленими. Деякі дослідники й тут схильні бачити наслідки змін клімату.

Професор Штефан Рамсторф з Потсдамського інституту вивчення кліматичних змін каже, що причиною загального уповільнення циркуляції повітря в атмосфері в середніх широтах може бути зміна клімату в інших регіонах Землі.

Це результат диспропорційного потепління в Арктиці, що призводить до того, що погодні системи стають менш рухливими і довше залишаються в одному і тому ж регіоні. Це, в свою чергу, може посилювати явища, подібні тим, що ми спостерігаємо в Х’юстоні”, – говорить він.

Втім, необхідно сказати, що подібні “малорухливі” шторми не раз відзначалися в Техасі і в минулому.

Тропічні шторми “Клодет” в 1979 році і “Аллісон” у 2001-му не сходили з місця протягом тривалого періоду і супроводжувалися потужними зливами. Відповідно, частина вчених вважає, що пов’язувати “Харві”, який повільно рухається, із змінами в кліматі – це вже перебір.

“Я не думаю, що варто спекулювати на взаємозв’язку між такими комплексними і недостатньо вивченими процесами, як, наприклад, потепління в Арктиці, і нинішніми явищами, поки не буде проведено ретельне дослідження”, – говорить доктор Фрідеріке Отто.

Експерти вважають, що, кажучи про такі події, як ураган “Харві”, слід пам’ятати не тільки про підвищення температури – як повітря, так і морської води, але також і про зміни в циркуляції повітря в атмосфері.

Іноді зміни температури і циркуляції повітря компенсують один одного. Іноді вони посилюють взаємні зміни. Для того, щоб повністю зрозуміти, як працює цей механізм, потрібно багато зусиль і витрат.

“Говорячи про урагани, ми повинні зрозуміти, як вони можуть розвиватися в цьому світі, і як вони могли б розвиватися у світі, де клімат не змінюється, – говорить доктор Отто. – Але раз за разом повторювати моделювання з високим ступенем дозволу – заняття надзвичайно дороге”.

Між тим інші дослідники кажуть, що ми всі взагалі неправильно дивимося на цю проблему.

Незалежно від того, чи впливає діяльність людини на клімат Землі, посилюючи таким чином ураган “Харві”, вони вважають, що внесок людства в цю конкретну катастрофу можна легко і просто пояснити.

Ураган – це просто шторм, а не катастрофа”, – каже доктор Ілан Келман з Інституту зменшення ризику катастроф при Інституті всесвітньої охорони здоров’я Університетського коледжу Лондона.

“Катастрофа ж полягає в тому, що населення Х’юстона збільшилося з 1990 року на 40%. Катастрофа полягає в тому, що занадто багато людей в місті занадто бідні, і не можуть дозволити собі придбати страхівку”, – говорить він.

“Не зміни клімату змушують людей будувати будинки поблизу узбережжя, на яку обрушуються шторми, – говорить учений. – І той факт, що природне явище перетворюється на катастрофу – результат власного вибору, який не має ніякого відношення до змін клімату”.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button