Земля

Гігантські динозаври, ймовірно, змогли розвинутися завдяки глобальному потеплінню

Міжнародна група вчених навела докази того, що еволюції гігантських ящерів – завроподів – могло сприяти потепління клімату, викликане парниковими газами.

Реконструкція раннього завропода Bagualia alba / © phys.org

Робота опублікована в The Proceedings of the Royal Society B. Завроподи – або, як їх ще називають, довгошиї динозаври – вважаються найбільшими наземними тваринами, які коли-небудь існували на нашій планеті. Довжина їх тіла могла досягати 40 метрів, а вага – понад 70 тонн. Однак на початку ери динозаврів завроподоморфи не були настільки величезними. І хоча багато хто з них дійсно досягали 10 метрів в довжину, серед «довгошиїх» існувало чимало досить дрібних істот – не крупніше сучасних кіз.

Однак до кінця раннього юрського періоду, близько 180 мільйонів років тому, всі вони несподівано зникли, залишивши після себе лише гігантських завроподів. Що саме призвело до такого результату, вчені дотепер точно не знали. Однак міжнародна група дослідників навела докази того, що вимирання одних і розвиток інших, можливо, сталися внаслідок глобального потепління клімату.

На подібні роздуми фахівців наштовхнула знахідка скам’янілостей одного з найстаріших великих завроподів, якого виявила та ж команда в Аргентині. Палеонтологи назвали нового динозавра Bagualia alba і визначили, що йому близько 179 мільйонів років, тобто він жив якраз відразу після того, як зникли інші завроподоморфи. Зубна емаль динозавра виявилася приблизно в сім разів міцніше, ніж у інших завроподоморфів.

Зуб завропода Bagualia alba / © phys.org

Вчені також змогли вивчити скам’янілості рослин в шарах порід того часу. Все це допомогло їм зрозуміти, що близько 180 мільйонів років тому відбулося досить швидка зміна клімату. Температура на планеті підвищилася, клімат став набагато спекотнішим і більш посушливим, що відбилося на рослинності, а слідом за нею – на фауні.

Фахівці припускають, що ці зміни викликала вулканічна активність в Південній півкулі планети. Свідчення цьому знайшли на багатьох південних континентах, в тому числі в Африці. У повітря було викинуто велику кількість вуглекислого газу і метану.

Загибель м’якої і пишної рослинності привела до того, що завроподоморфи, що не володіють достатньо міцними зубами, почали стрімко гинути. Флора змінилася на твердолисті й хвойні, до якої змогла адаптуватися лише одна група завроподоморфів. З них згодом і розвинулися власне завроподи. Гігантизм у цих тварин сформувався у зв’язку з необхідністю величезної травної системи, що необхідна була для того, щоб переварювати масу жорсткої рослинності.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button