Екологія

Майже всі річки світу отруєні ліками

Фармацевтичне забруднення річок становить глобальну загрозу для навколишнього середовища та здоров’я людини.

Image by PublicDomainPictures from Pixabay

Такого висновку дійшли вчені у найбільшому на сьогодні дослідженні, опублікованому у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, передає theguardian.com.

Фармацевтичні препарати та інші біологічно активні сполуки, що використовуються людьми, завдають шкоди дикій природі, а антибіотики у навколишньому середовищі підвищують ризик стійкості до ліків, що є однією з найбільших загроз людству.

Вчені виміряли концентрацію 61 активного фармацевтичного інгредієнта (АФІ) у більш ніж 1000 місцях уздовж 258 річок і у 104 країнах, що охоплюють всі континенти. Тільки два місця залишилися незабрудненими – Ісландія і венесуельська село, де корінні жителі не користуються сучасними ліками.

Найбільш часто виявленими АФІ були протиепілептичний препарат карбамазепін, який важко розщеплюється, препарат від діабету метформін і кофеїн. Всі три були виявлені щонайменше у половині місць. Антибіотики були виявлені на небезпечних рівнях у одному з п’яти ділянок, і на багатьох ділянках також був принаймні один активний фармацевтичний інгредієнт на рівнях, що вважаються шкідливими для дикої природи, з такими наслідками, як фемінізація риби.

Активні фармацевтичні інгредієнти потрапляють у річки після того, як їх приймають люди і худоба, а потім виводяться у каналізаційну систему або безпосередньо в навколишнє середовище, хоча деякі з них також можуть просочуватися з фармацевтичних фабрик.

Гарячі точки з дуже високим рівнем активних фармацевтичних інгредієнтів включали Лахор у Пакистані, Ла-Пас у Болівії і Аддіс-Абеба в Ефіопії. Мадрид в Іспанії входив у топ-10% місць з найбільшою сукупною концентрацією, а Глазго(Великобританія) і Даллас(США), входили в топ-20%.

“Всесвітня організація охорони здоров’я, ООН та інші організації стверджують, що стійкість до антимікробних препаратів є єдиною найбільшою загрозою для людства – це наступна пандемія”, – сказав Джон Вілкінсон з Йоркського університету у Великобританії, який керував дослідженням, в якому взяли участь 127 дослідників з 86 установ. – У 19% всіх об’єктів, які ми контролювали, концентрації [антибіотиків] перевищували рівні, які, як ми очікували, стимулювали розвиток стійкості бактерій”.

Дослідження, опубліковане у січні, показало, що в 2019 році від бактеріальних інфекцій, стійких до антибіотиків, померло 5 мільйонів чоловік. Регіони, які відчувають найбільший вплив стійкості до антибіотиків у цьому дослідженні, тісно пов’язані з регіонами, охопленими в дослідженні з найбільшим забрудненням лікарськими препаратами, що дозволяє припустити, що забруднення річок може відігравати певну роль у підвищенні стійкості. На одному об’єкті в Бангладеш рівень антибіотика метронідазолу більш ніж у 300 разів перевищував безпечний цільовий показник, можливо, через витоки з фармацевтичного виробництва.

Раніше майже всі вимірювання проводилися в Західній Європі та Північній Америці, але останні дослідження показали, що забруднення активними фармацевтичними препаратами часто набагато вище у інших місцях. Робота включала 36 країн, в яких вперше були виміряні активні фармацевтичні препарати, особливо в Африці та Південній Америці.

Серед ліків, виявлених на всіх континентах, крім Антарктиди, були антидепресанти циталопрам і венлафаксин, антигістамінні препарати цетиризин і фексофенадин, антибіотик триметоприм і лідокаїн, анестетик. На річці Кай у Гонконзі було виявлено 34 різних активних фармацевтичних препаратів на одній ділянці, що є найвищим зареєстрованим числом.

“Екологічні ризики цілком можуть бути більшими, ніж передбачалося для окремих активних фармацевтичних препаратів, через токсикологічні взаємодії цих сумішей”, – сказали дослідники. В даний час використовується більше 2500 фармацевтичних препаратів, але сучасні технології дозволяють аналізувати тільки 50-100 з одного зразка, тому дослідники зосередилися на найбільш часто використовуваних.

Найвищі концентрації препаратів були виявлені у країнах з низьким і середнім рівнем доходу, включаючи Індію і Нігерію.

Вчені сподіваються, що дослідження допоможе зосередити зусилля з очищення на фармацевтичних препаратах і регіонах, схильних до найбільшого ризику. “Фармацевтичні препарати майже повсюдно зустрічаються в річках по всьому світу, – сказав професор Йоакім Ларссон з Гетеборзького університету, Швеція, який не входив до дослідницької групи. – Дослідження показує, що досить великий набір фармацевтичних препаратів перевищує “безпечні рівні”, і часто на дуже великій кількості об’єктів, бактерії не поважають національні кордони, тому, якщо нова стійка бактерія розвивається на одній стороні нашої планети, вона незабаром стає загрозою для всіх”.

Дослідники прагнуть розширити кількість охоплених країн, оскільки пандемія Covid-19 зупинила їх дослідження. Вчені також збільшують кількість вимірюваних активних фармацевтичних препаратів і сподіваються оцінити рівні у річках протягом року, щоб вивчити сезонні тенденції.

Натхнення: ecotown.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button