Всесвіт

Маск воює з NASA за Юпітер

Ілон Маск вперше поскаржився на NASA за програний тендер на запуск. SpaceX вимагає пояснити, чому для наукової місії обрана ракета конкурента, якщо ракета Маск на третину дешевше.

Корпорація SpaceX американського мільярдера Ілона Маска затіяла незвичайну тяганину, яка звертає на себе увагу тим, яким чином в США розподіляються державні кошти на космічну галузь, і конкретно – на запуски космічних апаратів в інтересах держави.

SpaceX вирішила оскаржити рішення NASA, свого основного замовника, який по не зрозумілій їй причини передала контракт на запуск міжпланетної місії її давнього конкурента, причому за значно більші гроші.

Мова йде про запуск місії Lucy, яка буде відправлена до так званих троянських астероїдів Юпітера в жовтні 2021 року. 31 січня у NASA оголосили, що тендер на запуск апарату виграв давній конкурент SpaceX – консорціум ULA, спільне підприємство Boeing і Lockheed Martin.

При цьому сам запуск і «інші пов’язані з місією витрати» оцінюються в $148,3 млн. Запуск буде здійснено за допомогою ракети Atlas 5 401 конфігурації.

«Ніщо так не приємно для нас, як той факт, що в NASA вибрали ULA для запуску цієї дивовижної космічної місії», — заявив тоді Торі Бруно, виконавчий директор ULA.
Представник NASA Трейсі Янг підтвердила, що виграний тендер на конкурсній основі, однак відмовилася повідомити кількість і назви учасників тендеру.

Однак, як і слід було очікувати, ще одним учасником тендеру була компанія SpaceX, яка цей тендер програла, і, як повідомляє видання SpaceNews, опротестувала результати тендеру в американській Рахунковій палаті. Деталі скарги поки не ясні, відомо лише, що відомство має прийняти рішення з цього питання не пізніше 22 травня. Однак також відомо, що після скарги SpaceX у NASA призупинили роботи за контрактом з ULA.

«У NASA випустили наказ зупинити роботу після опротестування результату тендера, поданого в Рахункову палату. NASA завжди слідують розкладом місій, але не готові коментувати справи на розгляді», — заявила представник NASA Янг.

У самій SpaceX також підтвердили подачу скарги.

«Відтоді, як SpaceX почала запускати місії для NASA, це перший випадок нашого оскарження рішень агентства, — заявили в корпорації. – SpaceX запропонувала варіант з надзвичайно високою впевненістю в успіху місії за ціною значно нижче названої суми. Тому ми вважаємо, що рішення заплатити значно більше Boeing і Lockheed за ту ж місію не служить інтересам агентства і американських платників податків».

За даними джерел в космічній галузі США, SpaceX запропонувала відправку місії ракетою Falcon 9, яка має максимальну вантажопідйомність. За даними видання, ключовим чинником у виборі постачальника пускових послуг стала необхідність жорсткого дотримання термінів запуску.
NASA

Маск воюет с NASA за Юпитер
Lucy – складна в плані маршруту місія, потребує здійснення кількох гравітаційних маневрів для відвідування декількох астероїдів. Ця обставина накладає жорсткі обмеження на пускове вікно місії – всього лише 20 днів у жовтні 2021 року.

Якщо з якихось причин запуск в цей період скасувати, місія не відбудеться.

На цю обставину посилаються і в ULA.

«ULA брала участь у конкурсі за апарат NASA Lucy і була удостоєна виконання цієї важливої наукової місії, — заявили там. – Ця міжпланетна місія має надзвичайно вузьке пускове вікно, щоб потрапити на всі вибрані космічні тіла і виконати всі наукові завдання. Якщо Lucy пропустить це вікно, вона не зможе відбутися ще десятиліття».

Точну вартість запуску ракетою Маска назвати не можна, проте видання Teslarati нагадує, що вартість запуску Falcon 9 з поверненням першого ступеня становить $62 млн, за старт супутника GPS без повернення ступені (найбільша вантажопідйомність) раніше платилося $83 млн, при цьому за найдорожчі аналогічні пуски виплачувалося $97 млн. Таким чином, вибравши Space X для запуску Lucy, в NASA могли заощадити на пуску мінімум третину вартості, і зробити саму місію дешевше приблизно на 8-10 відсотків.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button