Всесвіт

На Марсі зафіксували унікальний феномен

Вчені університету Аризони (США) виявили на Марсі процеси, аналогів яким немає на Землі. До них відноситься відносно швидке переміщення піщаних дюн в умовах розрідженої атмосфери. Про це повідомляє видання Science Alert.

Дослідники простежили за змінами 54 дюнних полів, що охоплюють 495 окремих дюн висотою від 2 до 120 метрів. Для цього вони проаналізували знімки, зроблені камерою HiRISE на космічному апараті Mars Reconnaissance Orbiter протягом двох-п’яти марсіанських років.

Виявилося, що середня швидкість міграції дюн у формі півмісяця склала всього півметра у рік, що приблизно в 50 разів повільніше, ніж у найшвидших дюн на Землі. Проте в деяких місцях рух був найбільш швидким: у Великому Сирті, гірському ланцюгу Hellespontus Montes і приполярних піщаних масивах Олімпія і Abalos Undae. Ці райони характеризуються різкими топографічними кордонами і температурними градієнтами.

На Землі на швидкість дюн впливають зовсім інші фактори. Наприклад, ґрунтові води біля поверхні і рослинний покрив уповільнюють рух піску. Ще однією марсіанською особливістю, що зустрічається рідше, були піщані рівнини з високим альбедо. Вони відбивають багато сонячного світла, нагрівають повітря і створюють конвекційні потоки, які переміщують пісок.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button