Авто

Математика пояснює, чому велика швидкість на дорозі так небезпечна

Якщо вам доводиться багато їздити на своєму автомобілі, ви, ймовірно, не раз і не два перевищували швидкісне обмеження на автотрасі. Багато хто думає, що не дуже важливо — перевищили ви швидкість на 15 або 30 км/год, але насправді ця невелика різниця у швидкості може бути різницею між життям і смертю.

Чому велика швидкість так небезпечна

Можна провести уявний експеримент, щоб проілюструвати це. Уявіть собі, що дві машини мчать по дорозі — одна зі швидкістю 110 кілометрів на годину, а інша — 150 кілометрів в годину. На їх шляху одночасно раптово з’являється перешкода, і обидва водія тиснуть на гальма. Автомобіль, що рухається зі швидкістю 110 км/год, встигає зупинитися прямо перед перешкодою. Очевидно, що другий автомобіль зіткнеться з ним. Але яка швидкість другого автомобіля, коли це відбувається?

Насправді треба думати про енергію, а не про швидкості. Кінетична енергія об’єкта пропорційна квадрату швидкості, що означає подвоєння швидкості автомобіля в чотири рази.

Таким чином, автомобіль, що йде на швидкості 150 кілометрів на годину, має в два рази більшу кінетичну енергію, ніж автомобіль, що йде на 110 км/год. Тому машина, що рухається повільніше, швидше зупиниться, а більш швидкий автомобіль навіть не встигне сповільнитися до 100 кілометрів на годину.

Ось чому велика швидкість так небезпечна.

Ми схильні думати про швидкість як про лінійний процес, що може ввести в оману при спробі визначити, наскільки їхати швидко означає надто швидко.

Один простий спосіб вирішити цю проблему пропонує Numberphile — перепроектувати спідометри, щоб вони показували квадратичне збільшення енергії при натисканні на педаль газу, яке є результатом лінійного збільшення швидкості.

Звичайно, найпростіше рішення — їхати повільніше.

Натхнення: econet.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button