Технології

Створено вуглецеве волокно з соломи

Вуглецеве волокно — супермен серед матеріалів. Воно у п’ять разів міцніше і в сотні разів легше сталі. Вуглепластик використовується сьогодні у всьому: від тенісних ракеток, велосипедів до літаків і перегоночних автомобілів. Є тільки один мінус: його виробляють з нафти, що робить кінцевий продукт виключно дорогим. Ось чому його використовують в перегоночних автомобілях, але ніколи — в мінівенах.

Вченим з Колорадо, однак, вдалося виготовити вуглецеве волокно з рослин. В якості сировини були обрані неїстівні частини пшениці і кукурудзи, які культивуються у величезних масштабах по всьому світу.

Вчені розклали рослини до цукрів, потім перетворили їх в кислоту, а після за рахунок використання недорогого каталізатора змогли отримати акрилонітрил, відомий нам як вуглепластик. Процес не викликав надлишкового тепла і не супроводжувався утворенням токсичних побічних продуктів.

Вуглецеві волокна

Сьогодні акрилонітрил роблять з нафти, аміаку, кисню і дорогого каталізатора. Цей процес виділяє багато тепла і має токсичні побічні продукти. Крім того, вартість вуглецевого волокна безпосередньо залежить від ціни на нафту.

Вчені вважають, що процес, відкритий ними, може бути використаний в масштабному виробництві. Зараз вони працюють у співпраці з кількома компаніями для тестування нового матеріалу у виробництві автомобілів. Оскільки корпус з вуглепластика набагато легший, ніж сталь, для таких машин потрібно в рази менше палива: отже, власники зможуть заощадити на бензині, скорочуючи при цьому викиди в атмосферу.

Вчені об’єднали сировинні інгредієнти, необхідні для виробництва акрилонітрилу в цьому реакторі.

«Ми будемо проводити більш фундаментальні дослідження, — говорить голова наукової групи Ґрег Бекхем. — Крім масштабування виробництва акрилонітрилу, ми також зможемо навчитися використовувати цю технологію для виготовлення інших повсякденних матеріалів».

Натхнення: econet.ru

Кнопка «Наверх»