Наука

Знайдено найстаріший мозок: йому півмільярда років і він здивував вчених

Скам’янілий черв’як віком 525 млн років, виявлений в Китаї, не тільки найдавніший з виявлених за всю історію. Дивовижна форма мозку дає уявлення про еволюцію членистоногих — групи, до якої входять комахи, павукоподібні та ракоподібні.

Стародавня істота, відома як Cardiodictyon catenulum, виявили в 1984 році разом з іншими скам’янілостями в китайській провінції Юньнань. Червоподібна істота належить до типу Lobopodia – групи вимерлих, що мешкали на морському дні предків членистоногих з броньованими панцирами й короткими ногами. Вони мешкали в кембрійський період (від 541 до 485,4 млн років тому).

Скам’яніле тіло і голова Cardiodictyon catenulum. Пурпурові відкладення позначають скам’янілу нервову тканину. Нижня реконструкція показує передню частину тварини. Фото: Ніколас Штраусфельд

У дослідженні, опублікованому в журналі Arthropod Evolution, інша група вчених повторно проаналізувала скам’янілий зразок і виявила, що нервова система, включаючи мозок, добре збереглася.

“Наскільки нам відомо, це найстаріший скам’янілий мозок, про який ми знаємо на цей час»,
— заявив провідний автор дослідження Ніколас Штраусфельд, невролог з Університету Арізони в Тусоні.

Вченим знадобилося майже 40 років, щоб виявити мозок C. catenulum, тому що раніше дослідники вважали, що будь-які м’які тканини у тварини з часом були втрачені. “Донедавна вважалося, що мозок не скам’янілий”, — пояснює співавтор дослідження Френк Хірт, еволюційний нейробіолог з Королівського коледжу Лондона у Великобританії. Він додав, що через невеликі розміри та вік скам’янілостей минулі дослідники «навіть не наважувалися сподіватися знайти мозок».

Ще більше вчених приголомшила форма і структура черепа хробака. Голова і мозок у нього не сегментовані, а, значить, не розділені на кілька частин. Але решта тіла викопного розділена на сегменти.

“Ця анатомія була абсолютно несподіваною”, – пояснюють вчені. Більше століття дослідники вважали, що мозок і голова давно вимерлих членистоногих були сегментовані, так само як і у сучасних. Більшість скам’янілостей інших стародавніх предків членистоногих також відрізняються сегментованими головами та мізками.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button