Земля

Мешканці найглибшої точки Землі виживають завдяки металевим панцирям

Найглибшою точкою Землі вважається Безодня Челленджера — її глибина сягає 11 000 метрів, і за всю історію в неї змогли спуститися тільки три людини. Мешканцям її дна доводиться дуже нелегко, оскільки на них чиниться дуже великий тиск. Розумно вважати, що у них є різноманітні захисні механізми, і нещодавно японські дослідники вивчили один з них. Виявилося, що один з видів ракоподібних мешканців вміє виробляти металевий панцир, який запобігає здавлюванню скелета.

Незвичайне вміння було знайдено у амфіподів під назвою Hirondellea gigas. Здавалося б, високий тиск може в мить розчавити їх досить крихкі тіла, однак кмітливі істоти навчилися захищати себе міцними панцирами з легкого металу. Для створення броні у них є все необхідне — дно западини багато металами, а кишкові хімікати можуть запустити реакцію для створення гелю гідрокису алюмінію.

Іони алюмінію перетворюються в гелевидний стан гідроксиду алюмінію в лужній морській воді, і цей гель покриває тіло, щоб захистити амфіпод, — пояснили дослідники з Японського агентства морських наук і технологій.

Алюмінієва броня наділяє їх дивовижною здатністю протистояти тиску, що утворюється на глибині 11 000 метрів. Дослідники запевняють, що без такого захисту ці тендітні створіння могли б жити на глибині максимум в 4500 метрів. У ході лабораторного експерименту з використанням осаду з западини було з’ясовано, що броня рятує не тільки від високого тиску, але і від холоду та хижаків.

 

Можливо, нове відкриття дозволить вченим створити пристрої для занурення людей на великі глибини. Досі місії проходили всередині батискафів — тому тиск, який чиниться на людей можна порівняти з тим, що на їх плечі накладається десяток легкових автомобілів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button