Земля

Нові розрахунки показали неймовірно низьку ймовірність виникнення розумного життя

Сумні новини для любителів фантастики й уфологів: вчені знову понизили шанси на зустріч з інопланетянами. Такі висновки зробили після аналізу основних еволюційних переходів і часу, протягом якого на планетах можуть існувати сприятливі для життя умови.

Геотермальні джерела – один з перших оазисів життя на Землі. Мікроорганізми-екстремофіли могли з’явитися навколо них майже відразу після формування океанів © National Oceanic and Atmospheric Administration of USA

Питання, чи унікальна людська цивілізація у Всесвіті, – один з наріжних каменів сучасної науки. І справа навіть не в бажанні бути винятковими або знайти братів по розуму. Розуміння того, наскільки поширене будь-яке життя (тим паче розумніша), безпосередньо пов’язане з вивченням фундаментальних принципів біології, хімії та фізики. І, згідно з новою публікацією на порталі незалежного наукового видавництва Мері Енн Ліберт, розвиненого життя у Всесвіті має бути дуже мало.

Роботу підготували фахівці двох підрозділів Оксфордського університету – дослідницької групи математичної екології, а також вчені з Інституту майбутнього людства. У своїй статті вони розглядають розумне життя як результат декількох ключових етапів еволюції. Щоб оцінити ймовірність його появи, вони звернулися до єдиного відомого прикладу: історії життя на Землі.

Оскільки вивчати й моделювати багато історичних процесів, особливо, які проходили мільярди років тому, неможливо, ймовірність виникнення ключових еволюційних переходів оцінювалася тільки по часу проходження земного життя через них. Наприклад, сліди перших організмів виявляються в породах віком від 4,1 до 3,5 мільярда років. З огляду на те, що вік Землі оцінюють в 4,5 мільярда років, це говорить про дуже високу ймовірність абіогенезу. Примітивне життя виникло майже відразу (за мірками Всесвіту) після формування планети. А значить, його сліди можна очікувати побачити й багато де ще в космосі.

На противагу цьому поява в клітинах ядра зайняло майже мільярд років – можливість такого еволюційного переходу істотно нижче. Зате багатоклітинне життя розвивалася на Землі в незалежних умовах не менше 40 разів, що робить перехід від одноклітинних еукаріотів до багатоклітинних досить імовірною подією. Важливо відзначити, що які саме брати еволюційні переходи як приклад – несуттєво. У підсумку шанс виникнення розумного життя буде відрізнятися незначно, навіть якщо якісь із чинників його розвитку відрізняються від тих, що сформували земні організми.

Додаткові обмеження на розвиток розумного життя накладає час: у більшості зірок, що мають планети в зоні населеності, термін стабільного існування складає близько 6-12 мільярдів років. У розумного життя є всього кілька «спроб», щоб встигнути сформуватися. Якщо планеті не пощастить потрапити під дію руйнівних астрономічних явищ (спалахів наднових, променів квазарів або підвищеної активності власної зірки), то еволюція організмів на ній буде відкинута назад.

Іншими словами, згідно з побудованою оксфордськими вченими моделлю, земляни кілька разів по-крупному виграли в лотерею. І шанс повторення такого результату в інших місцях Всесвіту дуже малий. Це не означає, що більше розумних істот ніде немає, просто їх набагато менше, ніж можна було б очікувати згідно з деякими прогнозам.

Цікаво, що вищеописана наукова робота добре узгоджується з більш ранньою публікацією на порталі PNAS Американської академії наук. У ній астроном Девід Кіппінг (David Kipping) з Колумбійського університету аналізує вужчу тему – ймовірність появи життя на землеподібних планетах. За його підрахунками, навіть якщо прокрутити історію Землі ще раз без змін у зовнішніх умовах, на ній необов’язково з’явиться сучасна цивілізація.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button