Здоров'я

Методи боротьби з запорами у дорослих

Запор – це актуальна проблема для величезної кількості людей. У світі фіксується більше 3 мільйонів скарг на утруднену дефекацію в рік. За різними даними, запор відносять як до окремих захворювань (ВООЗ), так і до симптомів порушень роботи шлунково-кишкового тракту (Всесвітня організація гастроентерологів).
Точного визначення, що таке констипація, не існує. Вважається, що це утруднена чи систематична недостатність дефекації. Найчастіше, запором називають затримку стільця на термін 48 годин і більше. При цьому відбувається сповільнення руху калових мас, внаслідок утворення перешкоди на їх шляху або ослаблення стінок кишечника.
Важливо знати, що обстіпація може стати серйозним порушенням системи травлення. За статистичними даними, в рік відбувається понад 400 тисяч випадків захворювання, що вимагають госпіталізації (більше 100 хворих помирають від неможливості випорожнитись).
Визначити у себе запор можна за загальним для констипації симптомів. Таким як:

 • відчуття неповного випорожнення;
 • стілець, рідше 4 разів на тиждень;
 • надмірне напруження і напруження при спорожненні.

Інші прояви хвороби залежать від важкості ураження організму. Спостерігаються біль у животі, метеоризм, блювання, нудота, малий вихід калу, втрата ваги, відсутність апетиту.

Для того щоб вирішити проблему рідкісних позивів в туалет, треба виконувати ряд простих правил і вправ.

[ads2] 1. Більше пийте. Будь-яка людина, що страждає обстипацією повинна збільшити кількість рідини. Це дозволить зробити кал більш м’яким для проходження через товсту кишку. Існує теорія, що в день потрібно випивати не менше 6 – 8 склянок води.

2. Додайте в свій раціон продукти, що містять клітковину. Необхідно урізноманітнити своє меню фруктами, овочами і цільними зернами. Також багато клітковини в ізюмі, інжирі, грушах, горіхах та вівсяній крупі. Дієтологи рекомендують вживати не менше 30 грам дієтичних волокон на добу (одна порція містить висівок близько 13 грам).

3. Збільшити фізичне навантаження на організм. Зробити це можна займаючись гімнастикою, плаванням, спортивною ходьбою та ін. Регулярне виконання вправ допомагає їжі швидше просуватися по кишечнику.

4. Збалансуйте свій раціон. Було помічено, що деякі речовини викликають проблеми з дефекацією. Підібрати індивідуальний набір продуктів допоможе спостереження за реакцією свого організму. У більшості випадків запор можуть викликати попкорн, хурма, селера, гранат.

5. Їжте невеликими порціями. Це дозволить зменшити навантаження на ШКТ.

Якщо після виконання перерахованих вище рекомендацій не настало довгоочікуване полегшення, то необхідно задуматися про прийом проносних засобів. На сьогоднішній день існує безліч різних препаратів які полегшують каловмведення. Всі подібні засоби можна розділити на групи за принципом дії.

  • Осмотичні (сольові) – допомагають затримувати вологу в просвіті кишечника. При цьому спостерігається збільшення обсягу і розм’якшення калових мас.
  • Пребіотики – стимулюють розвиток корисної мікрофлори і відновлюють пошкоджену оболонку шлунка. Найпопулярніші ліки – «Прелакс», «Дюфолак».
  • Подразнюючі – стимулюють перистальтику товстої кишки, впливаючи на її рецептори. При тривалому вживанні таких проносних (більше 2 тижнів) підвищується ймовірність виникнення дегенерації нервової тканини кишечника. Поширені препарати – «Дульколакс», «Бісакоділ», «Гуталакс».
  • Об’ємні – абсорбують рідину і розтягують стінки кишечника за рахунок поступового збільшення обсягу. До таких засобів відносять пшеничні висівки, агар-агар, насіння льону та інші, важко перетравлювані природні і синтетичні полісахариди.

 • Масла – полегшують ковзання кінцевих відходів системи травлення у тонкій кишці. Детергенти мають м’який проносний ефект, який настає через кілька годин після прийому. Можна придбати вазелінове, фенхелеве, мигдальне масло або рідкий парафін.

Важливо пам’ятати, що проносні препарати, як і будь-які інші лікарські і хімічні речовини, мають ряд побічних ефектів. Головним мінусом таких речовин є звикання. При тривалому впливі препаратами, ШКТ перестає виконувати свої функції по дефекації без додаткової мотивації.

У деяких випадках позитивну дію надають альтернативні способи лікування. Фіточаї, настоянки на лікарських травах можуть прискорити одужання. Але такий вплив на організм суто індивідуальний, і тому може проводитися тільки під контролем профільного спеціаліста.

Кнопка «Наверх»
Закрыть