Здоров'я

Медики ВООЗ попередили про повернення кору

Новий звіт ВООЗ вказує, що після довгих років зниження захворюваність на кір в останні роки знову збільшується і вже повернулася на рівень 1990-х.

©Wikimedia Commons

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) випустила спільну з Центрами з контролю і профілактиці захворювань (CDC) заяву по ситуації із зараженням на кір. За підсумками 2019 року ця вельми заразне і небезпечне вірусне захворювання торкнулося понад 870 тисяч осіб у всьому світі і призвело до загибелі понад 207 тисяч. Ще кілька років тому ці цифри були вдвічі менше, але стали рекордними з початку тисячоліття.

Кір викликається вірусами, що передаються повітряно-крапельним шляхом. Вони вражають верхні дихальні шляхи, поширюючись по всьому організму, і пригнічують роботу імунітету. Хвороба супроводжується високою температурою і характерним висипом на шкірі. Специфічних препаратів для лікування кору не існує, і при відсутності хорошого медичного догляду вона може призводити до загибелі кожного десятого хворого, хоча зазвичай смертність від неї нижче.

Особливо важко переносять кір діти, і довгий час кір виступала одним з головних чинників дитячої смертності. Ситуацію вдалося переломити в 1960-х, коли була створена вакцина і почалося масове щеплення. З 2016-му захворюваність на кір у світі досягла мінімуму, більшість країн вже проголосили перемогу над хворобою, а медики очікували її повного викорінення у всьому світі – як це раніше сталося з віспою. Однак, судячи з новими даними ВООЗ, далі ситуація стала розвиватися у зворотному напрямку.

У 2019 році в світі було на 50 відсотків більше хворих, ніж в 2016-му, і приблизно стільки ж, скільки в 1996-му: 869,7 тисячі. При цьому медики впевнені, що більшість випадків залишилися незареєстрованими, і оцінюють реальне число хворих ближче до дев’яти мільйонам людей. Число смертей також зросла, досягнувши 207,5 тисячі – проти 140 тисяч роком раніше. Велика частина загиблих – діти у віці до п’яти років.

Медики відзначають, що особливу негативну роль в поверненні хвороби відіграє поширення «антивакцинаторського» руху. Лікарі побоюються, що захворюваність на кір посилиться ще помітніше через пандемію Covid- 19. Вона вже призвела до зупинки планових кампаній з вакцинації у 26 країнах, більшість з яких не запустили її дотепер. Це може спровокувати виникнення локальних вогнищ хвороби, з яких вона здатна легко поширитися, як тільки міжнародні повідомлення запрацюють в звичайному режимі.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button