Земля

Між двома японськими вулканами знайшли підземний зв’язок

Вперше в історії вчені знайшли підтвердження тому, що радикальні зміни одного вулкана на півдні Японії стали прямим наслідком виверження іншого вулкана в 22 кілометрах від нього. Спостереження цих двох вулканів – Айра і Кірісіма – показали, що вони були пов’язані одним джерелом підповерхневої магми до виверження Кірісіми в 2011 році.

Японські міста Кірісіма і Кагосіма лежать прямо на кордоні кальдери Айра, одного з найактивніших, небезпечних і ретельно контрольованих вулканів на півдні Японії. Визначення того, як взаємодіють ці вулкани, буде важливо для розуміння того, чи може виверження одного впливати на діяльність віддаленого вулкана або підвищувати загрозу нової потужної події виверження.

Вчені з Школи морської і атмосферної науки Університету Майамі і Міжнародного університету Флориди проаналізували дані про деформації з 32 постійних станцій GPS в регіоні та ідентифікували існування загального резервуару магми, який з’єднував два вулкана.

Перед самим виверженням Кірісіми, який знаходиться в густонаселеному регіоні Кагосіма, кальдера Айра перестала розбухати, і експерти вважають це знаком того, що вулкан заспокоївся. Однак відбувалося прямо протилежне: камера з магмою всередині Айри тимчасово здулася, а Кірісіма викинула магму відразу після того, як припинилася активність всередині Кірісіми.

«Ми спостерігали радикальну зміну в поведінці Айри до і після виверження її сусіда Кірісіми», говорить Елоді Ботланд, провідний автор дослідження. «Єдиний спосіб пояснити цю взаємодію – це наявність зв’язку між двома системами вулканів на глибині».

Визначити, якою мірою пов’язані магматичні системи, буде важливо для оцінки небезпеки виверження. Якщо під землею багато магми, чи може одне спровокувати виверження іншого вулкана? Досі доказів було небагато. Прогнозування вивержень вулканів в густонаселених районах – найважливіше завдання.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button