Технології

Міське фермерство: майбутнє сільського господарства

Незважаючи на те, що вчені багато разів попереджали про те, що перенаселення планети загрожує людству різноманітними «карами небесними», зростання популяції це не зупинило. Людей стає все більше, а значить, і їжі вони споживають значно більші обсяги, ніж раніше. Нерівноцінний розподіл ресурсів призводить до того, що мільйони людей у всьому світі голодують.

Це стосується багатьох країн і регіонів, як великих населених пунктів, так і передмість. Тим не менш, продуктів харчування виробляється набагато більше, ніж раніше, зараз спостерігається максимум.

Нові технології дозволяють вирішити проблему нестачі їжі, причому потрібні не тільки чисто технологічні інструменти, але і нові підходи до сільського господарства.

Нові висоти

Один з таких підходів — вирощування продуктів харчування в межах міста. У населеному пункті ця робота може практично нічим не відрізнятися від тих дач і городів, які є у багатьох. Але може і відрізнятися, якщо в якості основи вибрати вертикальні багаторівневі ферми.

Подібні «угіддя» можуть бути сконфігуровані, як завгодно, але в більшості випадків мова йде про підвішені в повітрі «грядки», де вирощують культури на спеціальних субстратах або зовсім без них. На таких фермах, як правило, є ультрафіолетове випромінювання, яке емулює промені Сонця. І замість непередбачуваних погодних умов, які іноді призводять до катастрофічних ситуацій на полях, віртуальні ферми в міській межі повністю керовані — «клімат» тут регулюється комп’ютером, і все спрямоване на отримання максимального врожаю.

В принципі, якщо є відповідні технології, то ферми подібного роду можна створювати практично скрізь. Фактично, мова йде про «новий тренд» — міські ферми, які знаходяться в безпосередній близькості від тих, для кого продукти харчування вирощуються. Правда, є ряд умов. Всі вертикальні ферми потребують певного простору та доступ до електрики. Більше нічого особливого не потрібно. Фермери самі можуть купувати все, що їм потрібно для виробництва продуктів харчування.

Старт може бути дуже легким — все, що потрібно «міському фермера» є в будь-якому магазині будівельних матеріалів і сільськогосподарських шопах. За таких умов кількість ферм постійно зростає, наприклад, у США існують сотні або навіть тисячі великих і малих ферм.

Для них потрібний об’єм, а не площа, адже тут все виражається кубічними, а не квадратними метрами. У підсумку на вертикальній фермі можна виростити набагато більше продуктів, ніж на звичайній, якщо говорити про одні і ті ж корисні площі.

Urban Organics

Вирощувати на вертикальних фермах можна не тільки фрукти і овочі. Компанія Urban Organics, наприклад, виробляє на своїх фермах рослини і риби (лосося). Все завдяки технології, яка називається аквапоніка. Це замкнуті системи, де рослини сприяють росту риб, а ті — постачають корисними елементами рослини.

Та ж компанія, про яку йшлося вище, у 2014 році почала варити власне пиво, створивши мініатюрні пивоварні. У тому ж 2014 році Urban Organics була названа газетою The Guardian однією з найбільш інноваційних серед всіх сільськогосподарських організацій світу.

Слід зауважити, що вертикальні ферми ще і «дружні» до навколишнього середовища. Аквапонічні системи виробляють дуже мало не перероблюваних відходів, які можна використовувати в подальшому. Ну а розміщення ферм поблизу від споживачів дозволяє уникнути ще і формування крупних транспортних схем доставки продуктів.

Ну а складності — чи є вони?

Так, звичайно. Якщо створювати велику багаторівневу ферму, то доведеться підшукати досить просторе, можливо, багатоповерхове приміщення, де можна вирощувати великий обсяг продуктів харчування.

Ця проблема потроху нівелюється, оскільки з’являються компанії, які надають допомогу фермерам, та хочуть створити власні вертикальні поля. Одна з таких ферм називається Agritecture Consulting. На даний момент вона допомогла декільком великим проектам і продовжує надавати допомогу.

Таких компаній, ймовірно, буде з’являтися все більше з плином часу. Вони дійсно здорово полегшують життя «міським фермерам».

Обсяги виробленої продукції

Скільки міська ферма може виробити продукції, можна показати на прикладі все тієї ж Urban Organics. Так, в минулому році компанія відкрила нову ферму, набагато більшу, ніж всі інші. Її продуктивність становить близько 124 тонн свіжої риби і 215 тонн рослин в рік.

Розмістилася ця вертикальна ферма в колишньому пивоварному комплексі.

«Ми не тільки виробляємо продукти, але і даємо роботу, створюємо робочі місця»
, — заявив глава компанії.

На його думку, якщо міських ферм буде досить багато, це допоможе створити в майбутньому спільноти міських жителів, цілі райони, які забезпечують себе самі, тобто їх можна буде назвати автономними.

У справу створення нових сільськогосподарських співтовариств можна і потрібно залучати нових членів — в цьому він також упевнений. І цьому теж сприяє інтернет. Наприклад, на сайті, який називається Plus.farm, кожен може знайти «спільників», компаньйонів, які також хочуть створити вертикальну ферму і працювати на ній. Люди, створюючи подібні ферми на основі готових технологій, часто покращують їх, розробляють кращі системи освітлення, сенсори, схеми вирощування рослин. При цьому далеко не всі вважають подібні речі власною інтелектуальною власністю, за яку треба платити — інформацію про успіхи з технічними даними поширюють на різних форумах і соціальних мережах.

Ферми майбутнього

Якщо люди будуть продовжувати розвивати цю сферу, то через деякий час можна буде говорити про глобальне співтовариство. Поступово ця сфера стає все більш розвиненою, в неї входять нові гравці.

У населеному пункті велика ферма такого роду може бути інструментом для одержання продуктів харчування, а також стимулом для економіки міста — адже створюються нові робочі місця, причому їх може бути чимало.

Створюючи такі підприємства, варто звертати увагу на сам регіон. Наприклад, поки там, де і так багато полів, які справляються зі своїм завданням — забезпеченням людей продуктами харчування, вертикальні ферми можуть і не бути нагальною необхідністю. Але ось в бідних країнах, регіонах, де сільське господарство нерозвинене і спостерігається продуктовий дефіцит — там подібні компанії можуть бути дуже і дуже потрібними.

Натхнення: econet.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button