Земля

Міське життя вплинуло на еволюцію джмелів

Німецькі біологи виявили, що комахи, які живуть в містах більші і тому продуктивніше від своїх сільських родичів.

Flower photo created by wirestock — www.freepik.com

За останні 200 років існування джмелів, як і інших комах, сильно змінилася. Вони все частіше живуть не на сільських луках, а в оточенні гучних вулиць і бетонних будівель.

«Для джмелів в містах є як переваги, так і недоліки, — говорить доктор Панагіотіс Теодору з Галле-Віттенбергського Мартіна Лютера. — З одного боку, парки, ботанічні сади і прикрашені квітами балкони дають джмелям багаті можливості харчування. Але з іншого боку, в містах значно вище температура повітря, а життєвий простір через будівлі і вулиці сильно обмежений і так чи інакше розділений ».

Панагіотіс очолив групу біологів, яка вирішила з’ясувати, які наслідки життя в місті має для еволюції джмелів, і наскільки взагалі ці комахи пристосовуються до міського середовища. Для цього вони відловили більше 1800 джмелів в великих містах і сільській місцевості.

Дослідження при цьому було сфокусовано на трьох типових для Німеччини видах: кам’яних джмелях (Bombus lapidarius), польових (Bombus pascuorum) і земляних (Bombus terrestris). Кожна зі спійманих комах була ретельно виміряна. А крім того, вчені поспостерігали, як часто джмелі в 18 різних місцях проживання відвідували спеціально висаджені галявини червоної конюшини — на основі цих даних потім були вирахувані обсяги пилку, що збирається.

В результаті з’ясувалося, що міські джмелі в середньому на чотири відсотки більші від тих, що проживають в сільській місцевості. Автори дослідження вважають це суттєвою різницею і відзначають, що розмір тіла пов’язаний з обміном речовин і є індикатором тривалості життя і продуктивності організму.

«Великі джмелі можуть краще бачити, краще навчатися і мають вищі здібності до запам’ятовування. Вони рідше піддаються атаками природних ворогів і можуть літати на великі дистанції. Це означає, що за один політ вони можуть облетіти більше квітів, зібрати більше пилку і таким чином є кращими запилювачами », — пояснює одна з учасників наукової групи Антонелла Зоро.

При цьому вчені виявили, що на розмір тіла джмелів впливає насамперед ступінь фрагментованості їх місця існування, з чого вони роблять висновок, що урбанізація побічно впливає на запилення, і причому вплив цей позитивний.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»