Земля

Знайдено сліди мегаземлетрусу, який тривав від декількох тижнів до місяців

Свідчення деформації від мегаземлетрусу збереглися в Мексиці, на Кубі і в США. Дослідження представлять на зборах Геологічного товариства Америки.

Близько 66 млн років тому на Землю впав 10-кілометровий астероїд, який викликав вимирання динозаврів. Нові дані свідчать про те, що зіткнення з Чиксулубом також викликало настільки сильний землетрус, що воно трясло планету протягом декількох тижнів або місяців після зіткнення. Кількість енергії, що виділилася при цьому “мегаземлетрусу”, оцінюється в 1023 Дж. Це приблизно в 50 000 разів більше енергії, ніж було вивільнено при землетрусі на Суматрі магнітудою 9,1 в 2004 році.

Герман Бермудес представить докази цього “мегаземлетрусу” на майбутній зустрічі Геологічного товариства Америки GSA Connects в Денвері, США, в цю неділю, 9 жовтня. Раніше цього року Бермудес відвідав відомий крейдо-палеогенову межу (K-Pg-межа масового вимирання) в Техасі, Алабама і Міссісіпі для збору даних. Вони доповнили його попередню роботу в Колумбії та Мексиці.

Межа крейдяного і палеогенового періодів – геологічна структура, зазвичай представляє собою тонку смугу кам’яної породи. Дана межа знаходиться в кінці крейдяного періоду відзначає початок палеогенового періоду, першого періоду кайнозойської ери.

У 2014 році, проводячи польові дослідження на острові Горгонілья в Колумбії, Бермудес виявив відкладення у вигляді кульок (розміром до 1,1 мм) і осколками тектитів і мікротектитів. Їх викинуло в атмосферу під час удару астероїда. Ці скляні кульки утворилися, коли тепло і тиск розплавили і розсіяли земну кору, викинувши в атмосферу маленькі розплавлені краплі, які потім впали назад на поверхню у вигляді скла під дією сили тяжіння.

Сферичні відклади на острові Горгонілья. Надано: Герман Бермудес

Коли вчений вивчив деформований шар, багатий кульками, на острові Горгонілья в Колумбії, то зрозумів, що сейсмічна активність після падіння астероїда зберігалася протягом декількох тижнів або навіть місяців після удару.

Деформований шар, багатий кульками, на острові Горгонілья (Колумбія), що показує, що сейсмічна активність зберігалася протягом декількох тижнів або місяців після удару. Надано: Герман Бермудес

Ділянка, яку вчений виявив на острові Горгонілья, він назвав «фантастичним місцем» для вивчення межі K-Pg. Це одна з найбільш добре збережених ділянок. Вона знаходиться глибоко в океані, тому її не торкнулися цунамі. Свідчення деформації від мегаземлетрусу також збереглися в Мексиці і США.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments