Земля

Вчені б’ються над загадкою масового вимирання

Вчені вважають, що близько 65 млн років тому падіння астероїда на ділянку суші, де знаходиться сучасна Мексика, стерло з лиця Землі 80% тварин видів, включаючи динозаврів. Але що саме сталося після катастрофічного удару і чому це призвело до масового вимирання? Ці питання є частиною складного пазла, який намагаються зібрати вчені.

1-26-01-2015-600-338

Одне з більш ранніх досліджень припускало, що астероїд викликав землетруси, ударні хвилі, інтенсивну спеку і поява задушливих хмар пилу, які заблокували Сонце і стали причиною падіння температури. У 2013 році дослідники висунули теорію про те, що через астероїд спалахнула глобальна вогняна буря, яка зіграла свою роль у масовому вимиранні видів. Але, провівши серію симуляцій, команда британських вчених виявила пролом в теорії про вогняний шторм, який спалив все живе на планеті.

Учені використовували апарат для поширення вогню з потужними галогенними лампами, щоб створити теплові хвилі. Вони піддали рослинні матеріали тепловим ударам різної інтенсивності і тривалості, щоб побачити, який вплив справило загоряння поруч з місцем падіння астероїда і на видаленні від нього. Що ж сталося? Короткі, але дуже інтенсивні теплові хвилі, які симулювали рівень температури у ймовірного місця зіткнення астероїда з Землею, були занадто короткі, щоб підпалити рослини. Парадоксально, але рослини, які піддавалися менш інтенсивним, але більш довгим тепловим хвилям, зайнялись.

Читайте також: Нова дата кінця світу: з Землею зіткнеться астероїд

«Це показує, що вогняна буря більш сильно вплинула на екосистеми, розташовані далеко від місця падіння астероїда. Тобто, ліси в Новій Зеландії мали більше шансів постраждати від масштабних пожеж, ніж ліси в Північній Америці», – говорить провідний дослідник доктор Клер Белчер. Хоча локальні лісові пожежі могли завдати шкоди екосистемам, вони навряд чи могли розвинутися в глобальну вогняну бурю, так як на їхньому шляху  встали б океани.

«Таким чином, дослідження підкреслює, що нам треба переглянути дані про ті, чи інші виживші і вимерлі види, тому що ми знаємо, що тепловий удар був більш шкідливий на далеких відстанях від астероїда, – заявила Белчер. – Але треба мати на увазі, що висока температура і локальні пожежі – всього лише частина загадки вимирання, яке, ймовірно, було викликано ланцюгом подій, що мала смертоносний ефект».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button