Всесвіт

Можливо, вчені знайшли осколки планети Тейя в глибині Місяця

4.5 млрд. років тому об’єкт з марсіанськими параметрами врізався в нещодавно сформовану Землю. Це призвело до злиття з нашою планетою, а також викиду величезного шматка матеріалу, який став Місяцем.

Цю подію називають гіпотезою гігантського впливу. Невідомий об’єкт прозвали «Тейя». Тепер вчені з Університету Нью-Мексико вважають, що їм вдалося знайти сліди цього загадкового небесного тіла на Місяці.

Довгі роки гіпотеза гігантського впливу вважалася популярною, оскільки пояснювала формування Місяця і поєднувалася зі знайденими на супутнику зразками. Річ у тім, що аналіз зібраних місією Аполлон каменів показав низький вміст заліза в порівнянні з Землею. Але виникала одна заковика.

Всі моделі свідчили про те, що близько 70%-90% місячного складу має бути представлено матеріалом Теї. Але ізотопи кисню в місячних зразках сильно були схожі на земні, і відрізнялися від ізотопів кисню на інших об’єктах Сонячної системи.

Возможно, ученые нашли осколки планеты Тейя в глубине Луны

Деякі вважають, що раніше Тейя вважалася 4-ою планетою і розташовувалася між Землею і Марсом. Фото: Обсерваторії Джеміні

Звичайно, можна припустити, що Земля і Тея спочатку володіли схожим складом або ж під час удару все сильно змішалося. Ось тільки моделі показують, що у цих можливостей занадто низька ймовірність. Місяць має бути більшою частиною залишком Теї, а значить, її ізотопи кисню зобов’язані відрізнятися від земних.

Були також припущення, що при зіткненні сформувалося пилова хмара, яке потім заново створила Землю і Місяць. Або ж Тейя і наша планета сформувалися близько одна до одної.

Команда планетарного вченого Еріка Кано вирішила піти іншим шляхом. Вони просто уважно повторно вивчили зібрані на Місяці зразки. Причому дослідники розглянули різні типи гірських порід: з високим і низьким вмістом титану, анортозити з високогір’я і норити з глибин.

Використовували також нову техніку аналізу ізотопів. У підсумку, вдалося знайти щось нове: ізотопний склад кисню змінювався в залежності від типу досліджуваної породи. Виявляється, чим глибше був узятий зразок, тим важчі ізотопи кисню в порівнянні з земними.

Возможно, ученые нашли осколки планеты Тейя в глубине Луны

Тейя могла сформуватися в точці Лагранжа, а потім мігрувала до Землі. Джерело: ru.wikipedia.org

Подібне пояснюється тим, що під час удару лише зовнішня поверхня Місяця була подрібнена і перемішена, що і призвело до схожості зі Землею. Проте в глибині земного супутника Тейя збереглася практично недоторканою. І це натяк на те, що спочатку Тейя сформувалася далі в Сонячній системі, але потім попрямувала в нашу сторону.

Нове пояснення допомагає також вирішити одну з проблем теорії удару. Дослідники пишуть:

«Виразно помітний ізотопний склад кисню у Тейя не був повністю втрачений за гомогенізації під час гігантського впливу. Нові результати усувають необхідність повної гомогенізації ізотопів кисню між двома тілами».

Астронавти не ходили по супутнику з 1972 року, тому місячні зразки, необхідні для аналізу, являють собою дефіцитний матеріал. Але майбутні людські місії на Місяць зможуть добути більше зразків, і тоді ми точно зрозуміємо, чи ховається Тейя в надрах супутника.

Натхнення: v-kosmose.com


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button