Земля

Морська капуста протистоїть закисленню океану

Згідно з новим дослідженням, ламінарія (морська капуста) корисна не тільки для здоров’я, але і для балансу кислотності води в океані. Ця водорість здатна знизити негативний ефект, що чиниться вуглекислим газом і закисленням води на морську фауну, в тому числі жителів устричних ферм.

Морська капуста, або ламінарія (наприклад, ламінарія цукриста Saccharina latissima) — досить примітивний організм з групи бурих водоростей. Її багато в різноманітних морях, де широкі слані ламінарії іноді досягають довжини 20 метрів. Їх активно заготовляють і використовують як сировину для виробництва здорового харчування і харчових добавок.

Згідно з новою статтею в Frontiers in Marine Science, ламінарія також здатна оздоровлювати середовище свого проживання, океан, а саме — протистояти його закисленню. Це важливо в тому числі у зв’язку з небезпекою для марикультури (вирощування їстівних морських тварин), перш за все устриць та інших двостулкових молюсків.

Падіння pH океанічних вод, які зазвичай мають лужну реакцію, пов’язане з низкою небезпек для мешканців морських екосистем і біосфери в цілому. Для двостволок, багатьох черевоногих молюсків та інших володарів вапняних раковин це загрожує частковим розчиненням їх «житла». До того ж в більш кислому середовищі таку раковину складніше створювати молодим особинам.

Відомо, що багато масових вимирання минулого (наприклад, велике Пермське вимирання) супроводжувалися значним закисленням океану. Воно багато в чому і було причиною зникнення видів. Щось подібне відбувається на Землі і зараз.

Важливо розуміти, що зміни хімічного складу океану нерозривно пов’язані з іншими глобальними процесами, в першу чергу з підвищенням рівня вуглекислого газу в атмосфері. Коли в повітрі стає більше вуглекислоти, вона активніше розчиняється у воді і утворює іони з кислотними властивостями, через що дещо знижується pH океанів. З початку нового тисячоліття відомо, що підвищення концентрації вуглекислого газу в поверхневих шарах океану стало реальною загрозою для молюсків.

Проблема стоїть особливо гостро в прибережних зонах, де цей кислотний оксид надходить і з суші. Саме там розташовано безліч устричних банок і трудяться зайняті марикультурою фермери, які розводять призначених для продажу молюсків та інших безхребетних.

В рамках боротьби з закисленням води та іншими екологічними проблемами вчені пропонують «підводне озеленення», тобто створення нових заростей, наприклад морських трав або ламінарії. Виявляється, скупчення морської капусти уповільнюють зниження pH морської води (її закислення), а вирощування ламінарії в акваторіях устричних ферм навіть дозволяє локально нейтралізувати підвищення кислотності, тим самим захистити молюсків і сприяти їх швидкому зростанню. Посадки ламінарії – це ще такі додаткові переваги, як виключення з кругообігу сполук вуглецю та азоту, які можуть бути пов’язані з негативними ефектами на клімат, а також запобігання цвітіння моря, викликаного небезпечними мікроводоростями.

“Незважаючи на триваючий розвиток марикультури, швидке закислення океану вже загрожує вирощуванню двостулкових молюсків і вимагає нашого втручання. Ми переконані, що наша робота стане основою для можливого рішення»,підсумував професор Крістофер Гоблер (Christopher Gobler) з Університету Стоуні-Брук (США).


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button