Земля

Землетруси і цунамі впливають на іоносферу набагато сильніше, ніж вважалося раніше

Збурення іоносфери над Японією після потужного землетрусу 2011 року були аналогічні серії сильних сонячних спалахів X-класу.

Дослідникам вже кілька десятиліть відомо, що землетруси і цунамі посилають хвилі атмосферного тиску в найвищу частину атмосфери Землі. Там, в іоносфері, хвилі глушать сигнали GPS і заважають радіозв’язку, як це роблять сонячні спалахи. Землетруси, виявляється, можуть імітувати космічну погоду.

Нова стаття, опублікована в дослідному журналі Space Weather, показує, що землетруси і цунамі можуть, по суті, впливати на іоносферу набагато сильніше, ніж вважалося раніше.

«11 березня 2011 року землетрус магнітудою 9,0 стався біля східного узбережжя острова Хонсю, Японія, викликавши люте цунамі, а також безпрецедентні брижі в області взаємодії між космосом і атмосферою», — повідомляють автори доповіді, очолювані мін-Янг Чоу з університетської корпорації атмосферних досліджень (UCAR) в Боулдері, CO.

Використовуючи супутники і наземні приймачі GPS, Чжоу і його колеги уважно вивчили те, що сталося з іоносферою над Японією після землетрусу. Як і очікувалося, вона була потривожена. Дивно, однак, що іоносферні збурення не припинилися після першого землетрусу і цунамі; вони тривали ще багато годин. Причина: відбите цунамі.

«Цунамі було відбите кількома джерелами, такими як підводні гори, острови і хребти», — говорить Чоу. «Ці відбиття створили кілька концентричних хвиль цунамі в океані.

Землетрясения и цунами воздействуют на ионосферу гораздо сильнее, чем считалось ранее

«Відскакуючи назад і вперед через Тихий океан, відбиті цунамі тримали іоносферу над Японією порушеною протягом цілих 46 годин.»

Дослідники раніше вважали, що тільки сонце може так сильно порушити іоносферу. Сонячні спалахи омивають верхню частину нашої атмосфери ультрафіолетовим і рентгенівським випромінюванням, посилаючи хвилі іонізації, пульсуючі через іоносферу.

Звучить знайомо? Землетруси і цунамі мають однаковий ефект. Насправді, каже Чоу, обурення над Японією були схожі на серію сильних сонячних спалахів X-класу.

У якомусь сенсі цунамі ще гірше. Збурення, які вони виробляють, тривають протягом кількох днів і через відбиття можуть бути дуже складними. Відбиті хвилі поблизу Японії в 2011 році викликали хаотичне нічне «мерехтіння» супутникових сигналів GPS, достатньо, щоб деякі GPS-пристрої повністю втратили орієнтацію.

По мірі розвитку подій 2020 року Сонце переживає один з найглибших сонячних мінімумів минулого століття. Там немає ніяких сонячних спалахів. В такий час, як цей, землетруси і цунамі правлять космічною погодою, імітуючи штормову космічну погоду у відсутність реальної сонячної активності.

Зараз, як ніколи,

«розуміння того, як природні небезпеки такі як цунамі і землетруси впливають на нашу верхню атмосферу і викликають зміни в космічному середовищі навколо Землі, має вирішальне значення», — говорить Чжоу.

Кнопка «Наверх»