Земля

На кістках зі стародавньої ассірійської колонії виявили сліди насильства

Американський антрополог Шеріл Андерсон представила результати досліджень людських останків середини XVIII століття до н.е., знайдених на пам’ятці Каман-Калехьоюк. Вони належали щонайменше 73 людям різного віку, загибель яких, мабуть, пов’язана з руйнуванням ассирійської торговельної колонії, що знаходилася тут. Можливо, багато хто з цих людей помер під час пожежі, проте на кістках щонайменше двох людей дослідниця виявила сліди передсмертних травм, завданих клинковою зброєю. Про це йдеться у статті, опублікованій в International Journal of Osteoarchaeology, де підкреслюється рідкісність прямих свідоцтв насильства з періоду краху ассирійських торгових колоній.

Cheryl Anderson et al. / International Journal of Osteoarchaeology, 2024

На початку II тисячоліття до н.е. ассирійці створили в Малій Азії мережу торговельних колоній (карумів), адміністративний центр яких розташовувався в стародавньому місті Канеш (Неса), що проіснувала до середини XVIII століття до н.е. Один із понад двох десятків таких карумів розташовувався в поселенні, що сьогодні відоме під назвою Каман-Калехьоюк. Під час розкопок цього телля археологи виявили кілька об’єктів, що належать до періоду руйнування колонії. Серед них були згорілі приміщення і прилеглий внутрішній двір, де знайшли численні людські останки, а також мечі, кинджали та наконечники списів.

Висновки дослідження

Шеріл Андерсон з Університету штату Айдахо в Бойсе визначила, що кістки належали щонайменше 73 людям обох статей і різних вікових груп, включно з 28 дітьми і підлітками у віці від 2 до 17 років. На кістках щонайменше 58 осіб були сліди впливу вогню, що ускладнило палеопатологічне дослідження.

Cheryl Anderson et al. / International Journal of Osteoarchaeology, 2024

На кістках п’яти осіб були загоєні травми: зламані черепи, виличні кістки та сліди гострої травми на грудині одного молодого чоловіка. Останки цих людей знайшли всередині приміщень, крім молодого чоловіка з пошкодженою грудиною, якого знайшли у внутрішньому дворі.

Андерсон також виявила кілька прикладів передсмертних травм. У ямі з останками шести осіб вона знайшла праву стегнову і праву плечову кістки з передсмертними порізами, нанесеними холодною зброєю. У молодого чоловіка поруч з одним із приміщень був передсмертний неповний перелом променевої кістки від удару тупим предметом. Крім того, у грудній клітці чоловіка, що прожив понад 50 років, знайшли металевий наконечник списа.

Андерсон обговорює кілька варіантів того, як загинули ці люди. За одним із них, рештки належали людям, які загинули під час пожежі, що могла бути випадковою або наслідком підпалу ворогами. Проте виявлені предмети озброєння, зокрема наконечник у грудній порожнині одного з чоловіків, можуть вказувати на атаку ворогів. Якщо така атака мала місце, то знахідки з ями можуть бути жертвами цього ж інциденту або іншого акту насильства.

Cheryl Anderson et al. / International Journal of Osteoarchaeology, 2024

Отримані результати надають рідкісні докази насильства, пов’язаного з крахом ассирійських торговельних колоній. Вони підкреслюють важливість ретельного вивчення археологічних знахідок для розуміння історичних подій та умов життя людей того часу


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button