Земля

Через 10 років жити в Північній Африці і на Близькому Сході стане неможливо

Через десять років спека в Північній Африці і на Близькому Сході може стати такою сильною, що жити там буде неможливо. Наслідком цього буде масовий вихід населення, пишуть співробітники хімічного науково-дослідного інституту Макса Планка в Майнці, які підготували нову дослідницьку доповідь разом з колегами з Кіпрського інституту в Нікозії.

831d3fec548ecc7e9ec738cebf368670
«У майбутньому клімат на великих територіях Близького Сходу і Північної Африки може змінитися таким чином, що життя тутешніх мешканців буде перебувати в небезпеці», — говорить науковий керівник Єс Лелієвельд (Jos Lelieveld), який працює в цих інститутах.

Сильна спека і піщані бурі

Лелієвельд пише про те, як жаркий клімат вплине на навколишнє середовище та здоров’я людей.

«Тривалі періоди сильної спеки і піщані бурі можуть зробити деякі регіони безлюдними. Це, безумовно, може сприяти необхідності їх покинути», — говорить професор.

Понад 500 мільйонів людей проживає в цих районах, де і в даний час влітку дуже спекотно. Вже зараз помітні зміни клімату: кількість дуже спекотних днів подвоїлася з 1970 року.

Міжурядова група експертів ООН зі зміни клімату (FNs klimapanel) працює над тим, щоб глобальна температура не перевищила норму допромислового періоду (визначається як 1850 рік) на 2 градуси. Наукова доповідь показує, що при порушенні цієї межі річна температура Північної Африки і Близького Сходу стане вдвічі вищою.

Денна температура 50 градусів

У 2050 нічна температура не опускатиметься нижче 30 градусів, а вдень вона може підніматися до 46 градусів. До кінця століття в середині дня температура може підніматися до 50 градусів, а періоди великої спеки можуть відбуватися в десять разів частіше, ніж сьогодні.

Але, крім усього цього, періоди сильної спеки будуть тривати довше. У період 1986-2005 років вони тривали в середньому 16 днів, але в 2050 вони можуть тривати до 80 днів, а до 2100 до 118 днів. І це незважаючи на те, що викиди газу повинні зменшитися після 2040 року.

«Якщо людство продовжить викиди вуглекислого газу в теперішньому обсязі, то населення Північної Африки і Близького Сходу, згідно нашій моделі, має бути готовим до того, що незвично сильна спека триватиме протягом 200 днів», — говорить науковий співробітник Кіпрського інституту Панос Хаджініколау (Panos Hajincolaou).

Межа 2-х градусів була вже в цьому році порушено двічі. Щоправда, на короткий період, але вчені все одно дуже стурбовані.

Раніше команда вчених виявила, що з початку 2000-х років різко посилилося забруднення повітря на Близькому Сході. Це пояснюють, насамперед, збільшенням кількості піщаних бур, що, в свою чергу, пояснюється більш тривалими посушливими періодами. Якщо температура підвищиться, то ця тенденція теж посилиться.

Два сценарії

Вчені працюють, виходячи з двох сценаріїв. Перший передбачає зменшення викидів газу з 2040 року у відповідності з установками Паризького договору на те, щоб не перевищити норму глобального потепління на 2 градуси, або ще краще — на 1,5 градуси. Другий сценарій передбачає викиди газу в нинішньому обсязі, так званий сценарій «бізнес як звичайно».

Розвиток подій за останнім сценарієм призведе до глобального потепління на 4 градуси. У Північній Африці і на Близькому Сході найсильніша спека буде мати місце влітку (яке вже зараз дуже спекотне), а не взимку, що відбувається зазвичай в інших місцях на планеті.

Це пояснюється тим, що пустельні області регіону сприяють посиленню спеки. У той час як поверхня землі в інших місцях охолоджується за рахунок випаровування ґрунтових вод, цього не відбувається в жаркій пустелі, і парниковий ефект посилюється.

З цього випливає похмурий висновок, що обидва сценарії призведуть до погіршення умов життя населення Північної Африки і Близького Сходу, що викличе масовий вихід людей з цього регіону.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button