Всесвіт

На Марсі знайшли сліди потоків киплячої води

Темні смуги на марсіанських схилах могли бути сформовані киплячою водою, повідомляється в новому дослідженні.

ab6d25d4705633eb5f6b039bdad49c02
Хоча Марс в даний час являє собою холодний і сухий світ, велика кількість проведених раніше досліджень показує, що на поверхні планети в минулому текла вода. Темні, вузькі смуги, виявлені на марсіанських схилах, навіть дають натяк на те, що вода могла протікати уздовж цих утворень кожну весну.

Однак вплив рідкої води на форму поверхні сучасного Марса – і навіть саме існування такої води – досі являє собою невирішену наукову проблему. Атмосферний тиск на Червоній планеті дуже низький – вона складає всього лише 1/100 частину від тиску атмосфери Землі – тому в таких умовах вода швидко закипає і випаровується в космос.

Згідно з попереднім дослідженням темні смуги на марсіанських схилах – звані «сезонними потоками на теплих схилах марсіанських», або «повторюваними лініями на схилах» (recurring slope lineae, RSL) – могли, найімовірніше, бути викликані сходами пилових лавин або вивільненням діоксиду вуглецю, ніж рухом потоків води. Проте в нових лабораторних експериментах вчені на чолі з М. Масі Нантського університету, Франція, показали, що структури, схожі з RSL, можуть бути сформовані потоками води, закипаючих в умовах, близьких до марсіанських.

Експериментальна установка досить проста і являє собою, по суті, похилий щит, рівномірно покритий піском, по якому стікає вода. Щит помістили в барокамеру, в якій підтримується тиск порядку декількох мілібар. У верхній частині цього імітованого «марсіанського схилу» встановлено шматок водяного льоду, який в ході експерименту тане, і утворена в результаті танення льоду вода стікає по «схилу», одночасно просочуючись в пісок і закипаючи в ньому.

Отримані в результаті проведення експериментів результати виявилися несподіванкою для дослідників: з’ясувалося, що вода закипала в цих умовах інтенсивніше, ніж передбачалося спочатку, і підкидала при закипанні окремі піщинки на більшу висоту, ніж очікувалося — що призвело в кінцевому рахунку до формування структур, які близько нагадують RSL (на фото). Така поведінка води може пояснюватися фізичними взаємодіями води і піску певного складу, вважають дослідники – у зв’язку з чим наступним етапом своєї роботи вони бачать вивчення впливу властивостей піску, що покриває «схил», на характер закипання води і, отже, на форму структур, що утворюються в результаті стікання води по схилах.

Дослідження вийшло в журналі Nature Geoscience.

Кнопка «Наверх»
Закрыть