Всесвіт

На Марсі знайшли сліди стародавнього життя

Незвичайні камені, що нагадують цвітну капусту, які були виявлені в 2008 р. на поверхні Червоної планети за допомогою всюдихода Spirit поблизу оголення порід під назвою Home Plate, розташованого в кратері Гусєва, привернули увагу вчених. Вони схожі на кольорову капусту або корали, але чи були ці дивні камені сформовані за участю мікробів, вітру, або ж їх формування визначалося іншими процесами.

afaae106850c6fdc06b6a7f536001f42
Аналіз цих каменів, проведений за допомогою інструменту mini-TES (Mini-Thermal Emission Spectrometer) ровера Spirit підтвердив, що камені складаються майже із чистого кремнезему (SiO2), мінералу, який формується у гарячих вулканічних умовах. Дощова вода і сніг проникають у тріщини в землі і контактують з розпеченими гірськими породами, в результаті чого утворюється суміш води та пара, яка піднімається на поверхню, розчиняючи по шляху діоксид кремнію та інші мінерали, які потім осідають поблизу місця виходу води на поверхню, що називається гідротермальним джерелом. На Землі кремнезем, який осідає з води, можна спостерігати навколо гарячих джерел Йелоустонського парку.

Читайте також: 

Як в Йелоустоун, так і в зоні поблизу вулкана Таупо в Новій Зеландії, а також в Ісландії бактерії, які люблять тепло, тісно беруть участь у формуванні з кремнезему незвичайних утворень химерних форм, що нагадують марсіанські камені у формі «цвітної капусти». У новому дослідженні планетолог Стівен Рафф і професор геології Джек Фармер, обидва з Університету штату Арізона, США, досліджують можливість того, що мікроби могли брати участь і у формуванні марсіанських каменів.

У своїй роботі дослідники аналізують зразки кремнезему з долини гейзерів Ель Татіо в чилійській пустелі Атакама, місця на нашій планеті, яке добре імітує марсіанські умови, в спробі виявити в цих мінералах сліди впливу бактерій. Якщо такий вплив буде виявлено, це дасть вченим підстави припускати, що марсіанські кремнеземи, виявлені в кратері Гусєва, також формувалися під дією мікроорганізмів.

Результати дослідження були представлені на 46-ій конференції з наук про Місяцю і планетам.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button